bugün

konuya çok vakıf değilim, akıllı telefon teknolojisinden de pek anlamam.

fakat şöyle birşey farkettim ki ; android sistemi ile çalışan akıllı telefonlar çok daha fazla içerik sahibi olabiliyor, instagram temple run falan filan...

nokia neden android değil de windows altyapısı ile çalışıyor, anlamadım doğrusu.

güzel bir sorunsaldır ayrıca.
microsoft'un nokia'yı satın aldığını bilmeyen insan sorusu. ondan öncesinde de zamanın en iyi mobil yazılım yazılabilen symbian işletim sistemi ısrarını bilmeyen insan sorusu.
Nokia'nın telefon piyasasındaki tahtını samsung'a kaptırmasına neden olmuş sorunsaldır.
apple neden geçmiyorsa o yüzdendir.

pazarda söz sahibi olmak istiyorsan kendi mağazan olacak.

appstore - mavi .

store ovi - nokia tuhafiye

playstore - semt pazarı.

bir mavi olamaz belki ama semt pazarına girmesin en azından.

ha bu örnekler küçümsemek açısından değil. kullanım alanı itibari ile.

androidciler rahatsız herhalde. olm bizde androidciyiz de semt pazarı gibi ne o öyle aminum. adam akıllı iki uygulama bulacaksın diye 20 tane uygulama indiriyorsun.
nokia her büyük firma gibi akıllı telefonlar ilk çıktığında, kendi işletim sistemi olan symbian ı ortaya çıkarmış bununla iyi bir pazar yakalayamamıştır. microsoft ise akıllı telefon pazarında çok geç kalmıştır.

bakın herkes değerlendirme yaparken şu noktayı es geçiyor.

apple, google ürettikleri telefonlardan kazanmıyor. sattıkları işletim sistemlerinden para kazanıyorlar. bugün google play store aynı şekilde apple store milyar dolarların döndüğü sanal marketler. nokia da symbianda bunu yapmaya çalıştı ama android karşısında direnemedi. windows phone da sonradan çıkarıldı ama ürettikleri donanımsal aletler pek de sağlam olmadığından pazar bulamadılar.

nokia ile microsoft şartların yan yana getirdiği iki şirket oldu ve birleştiler. ama bunu sadece öyle ortaklık olarak algılamamk gerekir. microsoft nokia yı satın almakla nokiaya ait 33 000 patente de sahip olmuş oldu.

bu patentlerden en basitini örnek vereyim. mesela akıllı telefonunuzda menüyü kaydırarak gezinmenin patenti nokiaya aittir.
microsoft nokiayı satın aldığı için, yani windows phone a geçeceği için cevabı geçerli olsa da, bu olay yeni gerçekleşmiştir ve nokianın işletim sistemi durumu uzun sürmüştür. symbian ile belli başarıyı yakalamış olan nokia, blackberry çıktıktan sonra düşüşe geçmiş, android ve ios ile tamamen saf dışı kalacak konuma kadar düşmüştür. yani nokianın işletim sistemini değiştirmemesi ve symbianda kalması, kendi açısından pek iyi sonuçlanmamıştır.
Symbian candır, canandır. Bu yüzden.
canı değil de S.kerim böyle cananı dedirten mevzudur.