bugün

ben değilim, ama böylelerini gördüm. bildiğim kadarıyla cevap vermeye çalışacağım. şüphe edilebilir ki yazdıklarımda hata payı elbette olacaktır. kanıtta veremeyeceğim bu konuda pek. lakin gözlemlerimden edindiğim subjektif görüşlerimi paylaşmamın yanlış olmayacağına kanaat getirdim. katılmayanlar olabilir, saygı duyarım. şimdi konuya gireyim. islam'ı bilmeyen ailelerde büyüyen, ateizmin bilim adamlarınca benimsenen havalı bir şey sanan, diğer insanlara yabancılaşıp farklı olmak ya da görünmek isteyen insanlar genelde neden ateist oldun? sorusuna cevap veremez. verse de tutarlı değildir. ateizmi ezbere savunabiliyorlar, biyoloji ya da astronomi bilmiyorlar pek... bunu youtube gibi video paylaşım sitelerinde görmemiz mümkündür. genelde sokaklarda ateist arayıp, onları kaybolmuş diye niteleyen kişiler imana getirme plânını uyguluyorlar. demagojik sorular en çok kullanılanı. düşünmeyi bilmeden özentilikle ateizmi seçen özenti gencimizse tutarlı hiçbir cevap veremiyor, hatta sanırım allah var. diyecek dereceye geliyor. içlerinde inanç var, bu açıdan müslümanlar; ama ateist maskesini takmışlar. halk arasında da korkma, yaşlanınca müslüman olur. gibi bir ifade var. tam bu insanlar için uygun, konuşma tarzlarından tanımak mümkün bence. bu insanlara pasif müslüman demeyi uygun görüyorum. türkiye'de ateist olanların çoğunu da bu pasif müslüman sınıfı oluşturuyor olabilir ki gözlemlerim yanılmadığımı gösteriyor.