bugün

Kısaymış millet.

Bir kürek.
ölüm güzel şey budur perde ardından haber,
hiç güzel olmasaydı ölür müydü peygamber?

gibi beyitleriyle vurgun etkisi yaratan kalemini konuşturan şairdir, yazardır.
sadece muhafazakarlara bırakılmayacak kadar bu toprakların şair ve düşünürüdür.
sevdiğim şairlerden biri.
aslen malatya'lı olan usta şairdir.

1943'lü yıllara kadar kominizim akımlarına kapılan şairimiz.

1943 yılında tanıştığı gatafanlı guffar efendi sayesinde hidayet ışığı ile tanışıp tasavufi şiirlere yönelmiştir.

1967 yılında dünya çapında düzenlenen şiir sempozyumunda yüzyılın şairi ünvanı kendisine verilmiştir.

1999 yılında aksaray'da swis otel de son nefesini veren şairimizin mezarı kürt çeteler tarafından tahrip edilmiştir.

hiç evlenmyen yazar 3 çocuk sahibi idi.

en önemli eseri aşağıdadır.

Zarif bir hüzündür bembeyaz dolaşan kuğuya bakarsak
Mücevher titreşimleriyle mütereddit bir akşam suya bakarsak
Fazlasıyla ısındı deniz kaynadı kaynayacak
Dipten bir deprem yaklaşıyor suyun üzerindeki buğuya bakarsak
Ne kadar yoksul ve çıplak görünürse görünsün ağaçlar
O kadar yakındır ilkbahar özsuyu yürümüş dallara uğultuyla bakarsak
"örtüsüz kadın perdesiz eve benzer perdesiz ev de ya satılıktır, ya
kiralık." sözünün sahibi olan değişik şairdir.

Bu arada kendi eşininde başı açıktır.

ilaveten kumar bağımlısıdır.

not: şairlik yeteneği tartışılamaz derecede iyidir ancak kişiliği utandırır.
Bir daha böylesi zor gelir dedirten adam. Harika bir yazma gücü olduğunu düşünüyorum.
bir benzeri bir daha zor gelecek kumarbazdır (bkz: necip fazıl ın kumara ölene kadar devam etmesi). kumar masasındaki performansının harika olduğu söyleniyor.

tabi bir de şu yönü var: (bkz: necip fazıl kısakürek in gerçek yüzü hainliktir)

not: söz konusu yalancının, sahtekarın kumarbazlığını habire gündeme getirmemin sebebi, kumar oynamaya düşkün olması değil, bir taraftan millete din iman ve de yalan satar, bu ticaretten geçimlik sağlarken, diğer taraftan kumara devam etmesidir. yoksa "şahsi bir zaaftır" der geçerdik.
Tam otuz yıl saatim işlemiş ben durmuşum,
Gökyüzünden habersiz uçurtma uçurmuşum.
Şeklinde hayatını anlatan şair.
Belki de çoğu hayatı anlatan şair.
Hayatı iki kişi olarak yaşamış şair. Gençlik yıllarında kumar serserilik ayyaslik yapmış, olgunluk döneminde efsane bir dönüşle harika bir ivme yakalamıştır.
hakkında anlatılan hikayeler ''necip Fazıl durur mu çalıştırmış cevabı" ile sonlanır.
"geçmişimi çöpe attım" lafına inanan gerzeklerin (bkz: necip fazıl ın kumara ölene kadar devam etmesi) gerçeğini görmezden geldiği şahıstır.

yok çöplüğü karıştıran köpeklermiş de, yok bilmem neymiş de... çöplükten ancak çöp çıkar... bir kişinin 40 yaşından sonra huyunu suyunu değiştireceğine henüz insanları hiç tanımamış budalalar inanır.
"Ayasofya; ne taş ne çizgi, ne renk ne hacim, ne de bütün bunların madde senfonisi; sadece mana, yalnız mana." -Necip Fazıl Kısakürek
Şairlik ve kelime efendiliği anlamında nazım hikmetin eline beş kez verecek insan. Ha insanlık tartışılır.
Eğilerek yükselmenin adıdır namaz... Sözünün sahibi, nazım hikmete inceden laf sokan üstad...
Sol kesimin düşüdüğünün aksine sağcı kesimin hepsi de bu adamı sevmez, örneğin ben sıkı bir Atsızcı olarak bu adamın kalemini satan bir kalemşör olduğunu çok iyi biliyorum.

Aşırı söylemleriyle bir nesli milli manevi değerlere düşman eden, insan müsvettesidir.
burada ki hakaretleri oğlu mehmet kısakürek'e ve varis avukatlarına geçtiğim şiir insanıdır. duyarlı arkadaşlardan da şikayet tekrarlarının gerekli yerlerle yapmalarını arz ederim.
ne hasta bekler sabahı
ne taze ölüyü mezar
nede şeytan bir günahı
seni beklediğim kadar .
Bu nasıl dünya, hikayesi zor. Sevdiğini belli et. Gizlemek başkalarına fırsat vermektir.

nfk
Her ağızda, her telde fanilik diriltisi , sonunda tek bir şarkı, tabutun gıcırtısı !
Benim ayağımın altıda müsait başımın üstüde nerde olacağını sen belirle..
Gökler ağlıyor, biz ağlamışız çok mu? Bize yobaz diyorIar, haberin yok mu?
Ne kervan kaldı, ne at, hepsi silinip gitti, iyi insanlar iyi atlara binip gitti.
Ey bir aileye bile hükmedemeyen ilerici. Üç kıtaya, yedi denize hükmeden ecdadın mı gerici?

nfk
seni dağladılar değil mi kalbim,
her yanın içi su dolu kabarcık.

bulunmaz bu halden anlar bir ilim;
akıl yırtık çuval, sökük dağarcık.

sensin gökten gelen oklara hedef;
oyası ateşle işlenen gergef.
çekme üç beş günlük dünyaya esef!
dayan kalbim üç beş nefes kadarcık!

- Necip Fazıl Kısakürek
şu an tamda ihtiyacımız olan kalemdir. bu tarz bir kalemşörün ve fikir babasının yokluğu savaşın ortasında generalsiz kalmak gibi.

hep özlenecek olan insan tanelerinden biridir.
kimi yandaşın pek bir özlediği kumarbazdır.
Sağ görüşlü yazardır. Ben şahsen yazarların her zaman halkın yanında olmasını ve siyasi kişiliğini belli etmemesinden yanayım. Ama nazım hikmet ile aynı kadına aşık olunca nazım hikmetin tam tersi istikamette ilerlemiştir. Bu sayede cihan padişahı necip fazıl'ın şiirlerini ağzından düşürmez.
agresif üslubuyla tanınan islamci bir yazardır.