bugün

ADAM

Ne zaman adam gibi adam oluyor insan;

Çok gezdiğinde mi
Çok gördüğünde mi
Çok bildiğinde mi ?...

Çok ünlü, çok zengin olduğunda mı; çok sevildiğinde mi ?...

Yoksa bunların hepsi bir kenara ADAM GiBi SEVDiĞiNDE mi ?!...

Varlığın sırları saklı, benden;
Bir düğüm ki ne sen çözebilirsin, ne ben.
Bizimki perde arkasında dedi-kodu:
Bir indi mi perde, ne sen kalırsın, ne ben.

http://www.facebook.com/v...v=273470178536&ref=mf

rutkay aziz in şiir kasetinde seslendirdiği şiiridir.
karşındaki kişinin adam gib adam standartlarına uyduğun zaman.
Hayatın sex ve cinsellikten ibaret olmadığını anladığında.
dünyanın yalnızca kendi çevresinde dönmediğini fark ve kabul edip insanlara değer verdiğinde, insanların değer verdiği konulara değer verdiğinde, çevresine saygı gösterdiğinde, insanları gerçek anlamda sevmeyi öğrendiğinde, bir iyilik yaparken onu gerçekten isteyerek yapabildiğinde, doğruları hiç korkmadan söyleyebildiğinde, yanlışları da hiç korkmadan söyleyebildiğinde, kendi doğrularını anlatırken ukalaca davranmadığında, başkalarının doğrularını söylerken içten davranabildiğinde...
zor bir soru. muhtemelen adam/insan olmak kişinin mütevaziliğinden vazgeçmeyip, ben "oldum" demeden ve gururların arkasına sığınmadan, fazlaca böbürlenmeden bir hayat sürmeye çalıştığında oluyor, demek geliyor içimden. yücelmekte alçalmakta kendi elimizde nihayetinde!
(bkz: çaydanlık ve bardak)
cevap vermek gerekirse, karşısına kadın gibi kadın çıktığı zaman. Bunun dışındakiler hep teferruattır.
Müjdat Gezen'in Şiirim Geldi Tutmayın beni isimli albümünde Rutkay Aziz tarafından seslendirilen güzel şiir.
Rutkay Aziz de demiş ya o boğuk, karizmatik ama bir o kadar da kinayeli sesinde..