bugün

evet efendim.
kendisini dün teravih namazında gördüm. bu arkadaş namaz kılmayı bilmediği halde sırf biz gidiyoruz diye, ortam ayağına bizimle birlikte camiye gelmiş biz hangi hareketi yaparsak onu yapmıştır. kendisi sübaneke dışında bir dua bilmemesine rağmen namazdan sonra yanıma gelip "olm içim bi huzurla doldu laa" deme cesaretinde bulunmuştur.
ama iiyi kalpli ben bu durumu asla kendisinin yüzene vurmadım.
(bkz: bu da böyle bi anım)
edit: bunun neyini eksiledin amk anı lan bu anı. olmuş bitmiş.
(bkz: önemli olan katılmaktı) *
bu kişi sevaba girmiştir. bilmediği halde kılmaya çalışıyor, bundan güzel bir şey olamaz. üstelik huzurla dolduğunu ifade ediyor. bu da çok güzel bir olay. zaten teravihteki cami ortamından etkilenmemek imkansız. şahısı tebrik ediyor, devamını istiyorum, umarım kısa zamanda da öğrenirsin güzel insan !
camide namaz esnasında caminin krokisini çıkaran insandır.
kişi namazı bilmiyorsa da gelir gelir ve öğrenir, önemli olan gelmesi sonrası kolay.
camide bulunuluyorsa başkaları ne yapıyorsa aynılarını yap diye nasihat almış bir çocuğun davranışı olabilir.
isini kaybetmemek icin yahudi oldugundan kesin emin oldugum bir arkadasimin her hafta cuma namazina gidip gerceklestirdigi eylemdir.
kumarhaneye yada meyhaneye gitmesinden iyidir.
abilerde sıkça görülen durumdur.
(bkz: sübhanike)

3. bir şahısın teşhis edemeyeceği durum. Herkesin Allah ile ilişkisi kendini ilgilendirir. Kimseye laf söylemek düşmez.
özellikle kendisini cenaze ve bayram namazlarında gösteren durumdur.
yaklaşık 15 yıl önce asy de oynadığımız bir fener maçı öncesi saatlerce bilet aradık.. o zamanlar kervan geçmez de toplanılırdı. akşam üstü bilet dağıtılacak dendi. malum kişiyi bekliyoruz.2000 kişi falan ama.

adam meydanda yok. bekledik. bekledik.

sonra aklımıza geldi olabileceği yer. fıçının altındaki dar yoldan aşağıya yürüdük meydandaki camiye girdik. ezan okundu okunacak. en önde 15 20 kişilik bir grup yan yana duruyor caminin içinde.

hemen grubun yanına kaynayıp bizde saf tuttuk. namaz kılmayı yapılan klasik hareketler üzerinden bildiğimiz için millet ne yapıyorsa bizde yapmaya başladık.

secde ye kapanma hareketinde özellikle dikkat çekici hareketler yaparak bizimde omuz omuz namaz kıldığımızı reis'e bir şekilde gösterdik. özellikle selam verme anında feyk atıp tersten başlayınca yüz yüze geldik.

namaz bitti caminin bahçesinde 2 tane bilet kaptık.

bu kadar.
sen de namaz mı kıldın gözcülük mü yaptın dedirten durumdur...

mecnun misali,
adamın biri bir gün namaz kılıyormuş ve mecnun farkında olmadan önünden geçmiş
adam mecnuna hemen be hey deli napıyorsun, namaz kılıyorum görmüyor musun demiş
mecnunda ben laylanın aşkıyla seni görmezken sen güya mevlanın aşkıyla beni nasıl gördün... diye yapıştırmış cevabı...
--spoiler--
ortam ayağına bizimle birlikte camiye gelmiş
--spoiler--

vay arkadaş yaa. ortam hemi *
bilmeyen küçük çocuklar genellikle yapmış olur bunu. babalarıyla birlikte çıkarlar cami yoluna, namaz başladığında kafa iki dakikada bir sağa çevrilir, baba ne yapıyor diye. namaz bilmese de camiye giderek sevap kazanmıştır.
(bkz: bilmemek ayıp değil öğrenmemek ayıp)