bugün

izmit’te doğdu. Babası Tanzer Büyükarman, annesi Nübüvvet Hanımdır. ilk ve orta öğrenimini izmit’te tamamladıktan sonra 1984 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi izmir Meslek Yüksekokulunda okumak üzere izmir’e gitti. Tiyatro ile bu dönemde tanıştı.

Resmî tarihin gerisindeki gerçeğin peşine düşen Büyükarman’ın oyunlarının özünü, “geçmişte olan aslında bugünü belirler” ilkesi oluşturur. Epik anlatım biçimini kullanır. Eserleri tek bir dramatik aksiyon eğrisi yerine kendi iç bütünlüğü olan birbirine bağlanmış tablolardan oluşmuştur. Bu anlatım biçimi Büyükaraman’ı aynı zamanda gelenekli temaşa sanatına da bağlar. Postmodern bir bakış açısıyla zamanın ve mekânın aslında akışkan ve belirsiz olabileceğini söyler. Dili özenli ve ironiktir. Seyirciyi şaşırtmaktan hoşlanır. Dil oyunları, yanlış anlamalardan doğan karışıklık, hızlı sahne geçişleri onu Haldun Taner ve Memet Baydur'un yazarlık geleneğine bağlar. Oyunları kalabalık kadroludur. Geçmişin ve bugünün kadri bilinmemiş, köşede kalmış ancak kendi içinde büyük trajediler yaşamış insanlarını yazar. Onun oyunlarında bir Roma dönemi valisinin yanında sıradan bir heykel ustası, padişah sarayında unutulmuş bir garip cüce, kendi halinde bir öğretim üyesi, emekliliğin tadını bir türlü çıkaramayan polis komiseri, okumak için Arap diyarından Türkiye’ye gelmiş bir tıp öğrencisi, bir türlü özlediği tiyatroyu yapamayan sanat delisi yan yanadır.

Kaynak : türk edebiyatı isimler sözlüğü.