bugün

arasında kuvvetli bir bağ olan ilişkidir.

Yalandan yere tanım yapıp başlayalım. Şimdi sık sık pitbull dinleyen bir adam düşünelim mesela. Bu adam muhtemelen tek gecelik ilişki peşinde bir adamdır.

Umut akyürek dinleyen bir kadını ele alalım bir de... Ama dokunma anlamında değil hemen aklınız kaymasın başka yere. Bu kadıni dinleyen bir kadın muhtemelen naif, sıkıcı ve sakin bir tiptir.

Demet akalın dinleyen 16-18 yaşında bir kızsa hayatı ciddiye alamamış, yüzeysel yaşayan keyif düşkünü bir sevimsizdir.

Örnekler çoğaltılabilir. Ama durum bundan ibaret. Genellemenin alasını yaptım sanırım ama bu tespitlerin çoğu yanlış sayılmaz.
arabesk müziği sadece hoşlandığı bir müzik olarak değilde, bu tarza fanatik olan insanların bayan erkek farketmez genelde öküz olması bu ilişkilerden biridir.
Benim katılmadığım önermedir. Yalnız sebeplerini kendime göre belirteceğim. Ben kulağıma hoş gelen sözlerini beğendiğim her müziği dinlerim özgün müziğinden yabancı hiphop şarkılarına kadar. Sadece kulağıma güzel gelsin o günkü durumuma, moduma göre açar dinlerim. Ahmet kaya kürt olduğu için dinlemeyen binlerce örümcek kafalı var. Yalnız müziğe bir ideoloji yüklemek benim o sanatçıyı dinlemeyeceğim anlamına gelmez. Ahmet kaya dinledim diye bu benim terörist pkk lı olacağım anlamına da gelmez. Arada metal müzikte dinlerim. Ancak bu bangır bangır heavy metal konserine garip giyinip makyajlar yapıp kopabileceğim anlamına da gelmez. O yüzden ben sadece kulağıma güzel gelen her müziği ve sanatçıyı dinlerim. Yeter ki kalite koksun...
müzik insanı psikolojik olarak etkiler ve davranışları üzerinde belirleyici rol oynar.
örneğin alışveriş merkezlerinde hareketli şarkılar çalar. bunun nedeni hareketli şarkıların insanı alışverişe itmesidir. metal dinlemek saldırgan düşüncelere aynı zamanda da sakinliğe yol açar. arabesk dinlemek ümitsizliğe ve karamsarlığa, aşk şarkıları özlemeye hüzne neden olur.