bugün

Atatürk’ü niye seviyoruz?

73 yıl geçmiş...
Anıtkabir full.
Dede-bebe.
Kadın-erkek.
Türbanlı-türbansız.
Zengin-fakir.
Türk, Kürt, Laz, Çerkez.
Niye?
*
9’u 5 geçe...
Türkiye esas duruşta.
Kasketli.
Piercingli.
Nasıl olabilir?
*
Ya Dolmabahçe?
Gidersin de...
Küllenmiş olması lazım.
Ağlamazsın.
Ağlıyor herkes.
*
10 Kasım’ı anlarım, 29 Ekim’i anlarım,
tatildir, cumartesi pazarı da anlarım...
Mesela, perşembe günü insan niye
Anıtkabir’e gider arkadaş? Salı?
Ankara’nın nüfusu 4 milyon...
Geçen sene 13 milyon kişi gelmiş!
*
Bağımsız ruh desen... Bağımsızlık sevdalısı
olduğumuz söylenemez pek... Öyle olsa,
Amerika’nın Avrupa’nın kucağına
oturmaktan, IMF’den emir almaktan
rahatsız olurduk, mandacıları baş tacı
yapmazdık... Sorsan, Cumhuriyet’in
anlamını bilenlerin oranı, üzücü çıkabilir.
Say desen, çoğumuz devrimleri bile
sayamaz. Egemenliğe baksan, kayıtsız
şartsız milletin olmadığını hepimiz
biliyoruz... Çanakkale zaten geçildi.
istanbul’un kurtuluşunu, Dokuz Eylül’ü
fener alaylarıyla falan kutluyoruz ama,
telefonu ingiliz’e, bankaları Yunan’a
satmaktan gocunmuyoruz.
*
Peki, bunca karalamaya rağmen...
Niye seviyoruz O’nu bu kadar?
Niye unutmuyoruz?
Niye özlüyoruz?
*
Benim cevabım şu...
Bu milleti soymadı!
*
Ülkesini işgalden kurtaran, rejimini
değiştiren, devrimler yapan lider, dünyada
çok... Ama bu işleri yaptıktan sonra,
milletini soymayan dünyadaki tek lider o...
Rakıyı filan anlatırlar, bunu anlatmazlar.
*
Merhaba Baba.
Bugün 10 KASIM, evet senin bize verdiğin bu ülkenin yok oluş,günü yarın.Fakat anmaya iznimiz yok.Değil anma,saygı duymaya bile iznimiz yok.Aslında biliyor musun baba, kimse bilmiyor ama bu daha iyi günlerimiz kimse farkında değil ama kendileri batırıyor bizi.Ah şimdi sen burada olsaydın böylemi olurdu.Bunlara izin mi verirdin.Seni unutturmak ise dertleri, birileri öğretsin şunlara. SiLGi, MÜREKKEBi SILEMEZ. Ama herkes benim gibi düşünmüyor baba.Bazıları seni çoktan unuttu bile.Senin çocuğun olmak yerine başkalarının köpeği olmayı tercih ediyorlar.Kalk diyemiyorum ki sana, gel diyemiyorum ki.Çünkü biliyorum gel desem gelemeyeceksin üzüleceksin.Sen üzülme baba, seni unutup unutturmaya çalışanlar üzülsün.Çok şehit verdik baba, fazlasıyla şehit verdik. Fakat onlar senin yaptığını yapmadı.Onlar senin gibi şehitlerini sahiplenmediler. Hatta inanır mısın baba, bir damla gözyaşı bile dökmediler. 'Başınız sağ olsun, ölen ile ölünmez' dediler.Bu kadar basit insanlara kaldık işte biz.Hoş seni unutan bir millet, şehitler için mi ağlayacak. Güldürmesinler beni. Kemiklerin sızlıyo, çünkü ülken batıyor. Yarınların, çiçeklerin soluyor çünkü. Sen çocukları çok severdin.Bak şimdi çocuklarının söz hakkı bile yok. Bu millet öyle bir hale geldi ki baba.Seni yattığın yerden kaldırıp başkalarını da yatıracak haldeler.Ama sen rahat ol. Ben ve benim gibi Atatürk çocukları bunlara izin vermeyiz. Bu millette ne kadar zor olsa da rahat uyu babam..
seviyoruz? kendi adına konuşurmusun lütfen denilecek soru.
yüce yaradan, onu müslüman türk milletine lider kurtarıcı olarak seçip gönderdiği için. yasin-i şerif okuyup ruhuna bağışlıyorum allah ın izniyle her 10 kasım. mekanı cennet olsun inşallah.
şimdilerde Atatürk'ü eleştirmek birileri için moda olmuş. Şunu bilin ki sizin padişah diye sığındığınız kişi bağımsızlığınızı elinizden almak isteyenlerle işbirliğine girmişken bu adam kimse onu zorlamamışken ölümü göze aldı. Hem de isteseydi birilerine yalakalık yapıp çok rahat yaşayabileceği halde. Tabi 1950lerden itibaren tam bağımsız bir ülkede yaşamadığımızdan bu büyük adamın yaptığı şeyin değerini bilemezsiniz.
Size anlatılan devlet Atatürk'ü daha önce aşırı milliyetçi hatta ırkçı olduğu şimdi de dinsiz olduğu için siz böyle düşünüyorsunuz gidin o zaman Kur'an-ı kerim oku der okuyun birşeyleri beyninizi cemaat kanallarında çıkan insanların safsatalarıyla doldurmayın.
Atatürk'ün yanlış yaptığı olmadı mı? oldu tabi ki insan olan herkes hata yapar. Ee eleştiri hakkı nerede dediğinizi duyar gibiyim.
Eleştirmeyin diyen yok Atatürk'te eleştirilebilir. Peki o zaman bende sorarım Ömer Hayyam dizesi paylaşmak suç mu?
O yüzden bu ülkede tarafsız düşünün ve biraz saygı duyun. Konuşmadan önce küçük yaşta babasını kaybetmiş küçük bir çocuğun büyüyünce yaptığı kahramanlık destanını ve yaptıklarını okuyun.