bugün

Osmanlı padişahlarının üçüncüsü, veli ve ahi şeyhi.

Saltanatı: 1360-1389
Babası: Orhan Gazi - Annesi: Nilüfer Hatun
Doğumu: 1326 Vefatı: 1389

Orhan Bey'in oğlu olup, 1326'da Bursa'da doğdu. Küçük yaştan itibaren devrin alimleri tarafında büyük bir ihtimamla yetiştirildi. Daha sonra Lala Şahin Paşa'nın yanında idare ve harp bilgilerini öğrendi. Ağabeyi Rumeli Fatihi Süleyman Paşa'nın 1359'da vefatı dolayısıyla Rumeli'deki ordunun kumandasına getirildi. Kısa bir müddet sonra da babasının vefatı üzerine Bursa'ya davet edilip, Osmanlı tahtına geçti (1360).

Murat Han, ağabeyi Süleyman Paşa'nın başlattığı Rumeli fetihlerini büyük bir siyasi deha ile kısa zamanda geliştirdi. 1362'de Edirne'yi fethederek devlet merkezini buraya taşıdı. Anadolu'daki Türkmen aşiretlerini, fethettiği bölgelere yerleştirerek bölgede Türk nüfusunun çoğunluğu ele geçirmesini sağladı. Bu göçler sayesindedir ki, Osmanlı Türkleri Viyana önlerine kadar ilerledi ve Rumeli'de Osmanlı hakimiyeti beş yüz yıl devam etti.

Osmanlı Devleti'nin Rumeli'deki ilerleyişini durdurmak için Papa V. Urban'ın teşvikiyle Macar, Sırp, Bosna, Eflak ve Bulgar kuvvetlerinden meydana gelen bir haçlı ordusu Sırpsındığı savaşında Hacı ilbeyi komutasındaki birliklerce bozguna uğratıldı (1364). Bu büyük zaferi Yanbolu, Samaku, Gümülcine, iskeçe, Kavala, Dırana, Serez ve Karaferye gibi önemli kalelerin fethi takip etti. Bu arada hareket halindeki Osmanlı akıncıları Vardar'ı geçip Sırbistan, Bosna, Arnavutluk ve Dalmaçya'ya kadar uzanarak Adriyatik Denizi'ne dayandılar.

Murat Han bir taraftan fetih hareketlerine devam ederken, diğer taraftan ortaya çıkan malî, idarî ve askerî ihtiyaçları karşılamak için tedbirler aldı. Tımar teşkilatı geliştirildi. Yaya, müsellem ve yeniçerilere ilave olarak kapıkulu askerlerinden maaşlı süvari ocağı kuruldu.

Murat Han 1387'de Osmanlı topraklarına tecavüzü adet haline getiren Karamanoğlu üzerine sefere çıktı. Konya önünde Karamanoğlu kuvvetlerini bozguna uğratarak Konya ve Beyşehir'i alıp Bursa'ya döndü.

Bu sırada Sultan Murat'ın Anadolu'da uğraşmasını fırsat bilen Bosna, Sırp ve Bulgar kralları, Osmanlıları Balkanlardan atmak için ittifak kurmuşlardı. Sultan Murat Han 150.000 kişilik müttefik kuvvetlerini Kosova'da karşıladı. 8 Ağustos 1389 berat gecesi idi. Abdest alıp iki rekat hacet namazı kılan Sultan sonra ellerini açıp Cenab-ı Hakk'a gözyaşları içinde şöyle yalvardı. "Ya Rab! Bu müminleri küffar elinde mağlup edip helak eyleme. Bunları mansur ve muzaffer eyle. Ya ilâhî! Mülk ve kul senindir. Sen kime istersen verirsin. Ben dahi bir aciz kulunum. Mülk ve mal benim maksadım değildir. Hemen halis ve muhlis senin rızanı isterim. Beni bu müslümanlara kurban eyle. Evvel beni gazi kıldın, şimdi de şahadet nasip kıl! Amin."

Ertesi gün I. Kosova Savaşı'nda düşman büyük bir bozguna uğratıldı. Ancak Sultan zaferin nişanesi olarak savaş meydanını gezerken Miloş Obiliç adında bir sırplı tarafından hançerle vurularak yaralandı. Çok geçmeden de arzuladığı şehitlik mertebesine kavuştu. Yerine oğlu I. Bayezid geçti.

Azim, irade, vakar ve ciddiyet sahibi olan Sultan Murat Han, din farkı gözetmeksizin tebeasına karşı çok şefkatli ve merhametli idi. Samimi şahsiyeti ile içte ve dışta sevgi ve saygı uyandırdı. Hukukî, malî ve askerî sahalarda yaptığı esaslı teşkilatlar ile kudretli bir devletin temellerini attı. Kararlarını mutlak surette tecrübeli beyleriyle müzakere ettikten sonra verirdi. Kendi mütâlaasına aykırı fikirleri de dinler, yerinde gördüklerini kabul eder, itirazlara ehemmiyet verirdi. Bu hâli başarılarında çok etkili olmuştur.

Fethedilen yerlerde imar faaliyetlerine de önem veren Murat Han, yeni fethettiği Edirne'yi; cami, medrese, han, hamam, saray gibi eserlerle Türk-islam beldesi haline getirdi. Memleketin çeşitli yerlerini hayır eserleri ile donattı.
(bkz: murat the first)
padişahlığı zamanında yapılan hiçbir savaşı kaybetmemiş ve kendisine tanrının bahşettiği anlamına gelen 'hüdavendigar' lakabı takılmıştır.

şehit edilişini konu alan tablo.
http://www.osmanli700.gen.tr/album/tablo04.html
türbesi bursa hüdavendigarda olan osmanlı padişahı.
ragusalılarla yaptığı anlaşmada okuma-yazma bilmediği için parmak basmış bunu sonucunda tuğra geleneği başlamıştır.
orhan gazinin oğludur. kosova şavaşını yöneten osmanlı padişahı. 28 eylül 1389 günü türk kanıyla dolu bir gölete yansıyan ay ve yıldızın (jüpiter) bayrağımızın esasını teşkil ettiğine dair söylenceler vardır. bir söylenceye göre bir asker gömleğini çıkarıp gölete sokar çıkarır. I. Murat bir sırp askeri tarafından ona elini öptürürken hançerlenerek öldürülmüştür.
ilk tımar sistemini uygulayan padişahtır. Aynı zamanda yeniçeri ocağını ve topçu ocağını kurmasıylada bilinir. ölümü üzerine çeşitli rivayetler vardır. Bazı kaynaklar savaş alanını gezerken bir sırp askeri tarafından öldürüldüğünü yazsada, bazı kaynaklarda prens lazar'ın damadı milos obilictarafından öldürüldüğünü yazar. bilimsel olarak aksi ıspatlanıncaya kadar her türlü senaryolar yazılabilir ölümü ile ilgili.
anlı şanlı türk sultanı.
osmanlı tarihinde savaş meydanında şehit olan ilk ve tek padişahtır.
29 yıllık saltanat hayatı boyunca 95000 km2 olarak devraldığı osmanlı topraklarını 500000 km2'ye çıkarmayı başaran Osmanlı padişahlarının üçüncüsü.
mezarı bursa da çekirgede bulunmaktadır.

http://wowturkey.com/forum/viewtopic.php?t=16613
hüdavendigar: allah(c.c.) verdi allah(c.c.) aldı anlmına gelir. savaş meydanında şehit edilmiş tek osmanlı padişahı...
(bkz: allah rahmet eylesin)
4 erkek 2 kızı olan 3. osmanlı sultanı.
bazı başıboş yazarlar tarafından psikopat ilan edilen yüce sultan. sözde kardeşlerini acımadan öldürüp, gözlerine mil çektirmiş hatta ve hatta o da yetmemiş boğdurtmuştur!. deniliyor. ama onlara sultan muratın ağabeyi olan rumeli fatihi süleyman beyi kimse öğretmemiş anlaşılan. araştırın da gelin diyor ve gidiyorum.
1.kosova savaşında savaş bittikten sonra savaş alanında gezerken şehit edilmiş osmanlı devletinin 3. padişahı.
10 bin kişilik akıncılarıyla 60 bin kişilik haçlıları meriç nehri'ne dökerek bozguna uğratan şehit padişah.
3.osmanlı padişahı! vatan ve millet için cenk ederken kosova da sırp milliyetçisi milos tarafından şehit edilmiştir!

günümüzde de böyle sırp miloşlar var!
adına üniversite açacak osmanlı şakşaklarının putudur.
kosova savaşı öncesi "ol karanlık gicenün içinde naliş ve tazarru idüp eytdi; ilahi..Mülk ve kul senündür. Sen kime istersen virirsin. Ben dahi naçiz bir kulunam. Mülk ve mal benim maksudum değildir. Buraya kul karavaş içün gelmedüm. Heman halis ve muhlis senün rızanı isterem Yarab..Beni bu müslümanlara kurban eyle. Tek bu müminleri küffar elinde mağlub idüp helak eyleme. .Bunları mansur ve muzaffer eyle. Asakir-i islam içün teslim-i ruha razıyım. Tek bu müminlerin ölümin bana gösterme. Evvel beni gazi kıldun, ahir şehadet nasip et" diyerek dua etmiş şehit türk hakanı.
bir minyatürde zırhlı bir kurtu avlarken resmedilmiştir.

(bkz: hünername)
osmanlı padişahları arasında savaş meydanında şehit olan ilk ve tek padişahtır.
Osmanlıyı devletleştiren bu büyük ve ihtişamlı imparatorluğun temellerini atan Türk'e yeni yurtlar kazandıran kağan!

mekanı cennet olsun!

Yarın çok önemli bir iş için Uzun bir seyahate çıkacağım sabah ilk önce osman gazi ve orhan gazi türbelerine oradan da öğlen cuma namazına 1.murad camine ve türbesine gideceğim inşallah bu güzel fatihlerin dualarına mazhar oluruz.
Yarabbi islâm ordularını muhafaza eyle,
Beni de şehid eyle.. dediği rivayet edilen padişah.

Allah ondan razı olsun.
rumelinin türkleşmesinde büyük rolü olan hükümdar.
hayatını konu alan kerem alp usalın romanı hüdavendigarı bir solukta okuyup bitirdim. gerçekten başarılı bir dille yazılmış, sürükleyici bir roman olmuş. kitap yeni kurulan bir yayınevi olan hayalürünü yayıncılıktan çıkmış.