an itibariyle gerçekleşmiş olay.
an itibariyle maktül ibrahim...dir.
(bkz: pargalı nın son sözünün hünkarım olması)
Son olarak gözünden yaş düşmesi, üzmüştür.
artık öldüğüne göre sol frameye pargalı ile ilgili başlık açmalarının zamanı geldi.
Pargalı öldü mü
Issız kanuni kaldı mı
Felek öcün aldı mı
Şimdi yürek yırtılur.
sadakatinin bedelini canıyla ödemiştir.
henüz gerçekleşmediğine inandığım -inanmak istediğim- olaydır. zira bir insanın boğazını sıkarak bayıltabilirsiniz.

(bkz: zira)
sonunda oldu da dizinin akışı değişecek bari.
Ee ne oldum değil ne olucam demeli sözünü bir kez daha hatırlattı bizlere. Vezir-i azam efendimizin kalkan götüne an itibariyle pamuğu tıkadılar. Toprağı bol olsun
felaket bir sahne olmustur. adam resmen debelendi. dört tane ninja tek hamlede bitirebilirlerdi sanki. gozunden yas dusmesi hele. icim yaniyor sozluk.
son sözü hünkarım olmuştur..
acımız büyük.

pargalıyı harcadılar matmazel.
pargalı'nın öldükten sonra damlayan gözyaşı...

güzel dizinin güzel ekibinden yine akıllıca düşünülmüş güzel bir sahne.
o gözyaşı dökülmeyecekti gözünden pargalı. en kısa zamanda mezarını ziyarete geliyorum.

(bkz: pargalının mezarının nerede olduğu sorunsalı)
Her canlı bır gun olumu tadıcaktırdır.
görsel

ayrıca öldüğünü sanmıyorum ben. rüya vs. çıkacak.
475 sene önce olmuş olay. dirilse bu kadar konuşulmazdı.
görsel
eğer dayak yemeyeceksem diyorum ki, pargalı nın öldüğü sahne çok kötü olmuş be abi. ağır olacak ama ben daha mantıklı çekerdim. en azından kurgu kısmını. müzik kostüm çekim tekniği kısmına hiç girmiyorum. sahneyi çok konuştular, izledim, hayallerim yıkıldı resmen. hepsini geçtim de cin gibi bir devlet adamı, hürrem gibi hasmı olan biri daha kapının ilk cızırtısında uyanıp kılıcına davranır yahu..!
süleymanın pargalı gibi bir adamı italya seferine çıkmadan öldürmesi çok saçma adam türkçeyle birlikte 5 dil biliyor boru mu lan?bidaha nerde bulacan 5 dil bilen vezir-i azamı.ayrıca adam italya seferine çıkacak.en verimli olduğu dönemde öldürmüş.ee nerde sultan süleymanın adaleti?ne bir yargılama var ne bir sual etme.sen bir sor adama ne lan bu böyle nasıl konuşursun diye adam korkar bidaha öyle konuşamaz.ama sen kendin yetkilerinin çoğunu verirsen adam adamın da kalkar bitarafları,kimin kalkmaz ki?