bugün

Moğolistan nüfusu 3.5 milyon. Kimle nasıl savaşsınlar mk adana kadar nüfusları var. Bu tarihte koca devletler kuran Moğollar moğol-türk devletleri. Moğolların o kadar çok nüfusu hiç bir zaman olmadı da zaten. Ya da sağa sola yağma edim derken asimile oldu çoğu.
Artık savaşların masa başında kazanıldığından dolayıdır.

Sağlam bir diplomasi ve teknoloji olmadığı takdirde günümüzde güçlü kalmak imkansızdır. Zamanında tüm dünyayı kılıçtan geçiren bir milletin diplomasi yapacak dostunun kalmadığını düşünürsek ve eğitim seviyesinin de yoksulluk ile doğru orantılı olduğunu da göz önünde bulundurursak teknolojileri de yoktur. Yani özetle doğal olarak kabuğuna çekilmişlerdir.
Bulundukları konum itibarıyla da zaten zor durumdalar. Bir tarafı Rusya, bir tarafı çin. Yani kısaca coğrafi konum olarak dünyanın en güçlü ülkelerinden ikisine sınır durumdalar.

Ekonomik ve kültürel yapı incelendiği zaman da ekonomik olarak nüfuslarına göre acayip düşük bir bütçeleri var. Moğolların nüfusu neresi, Çin'in nüfusu neresi ama Çin'in gsyih olarak Moğolistan'ın 2 katı olduğunu görüyoruz ki 300 katı daha fazla nüfusu var Çin'in. Kültürel yapı olarak da asimile olmuş durumdalar. Genellikle Türkler asimile etti. Hiç moğollar Türk müydü meselesine girmeyeceğim, kesin olan bir şey var Türk olmasalar bile bizden pek farklı değildi yaşayış tarzları.

Eğitim seviyesi olarak da öyle aman aman ileri gidemeyecekleri ortada. Zaten günümüzde kılıçla yapılmıyor savaş. Eğitilen mühendislerle, askerlerle, siyasetçilerle, gazetecilerle vb. kişilerle yapılıyor. Eğitim seviyesi düşük olan bir milletin dünya şartlarında zaten söz hakkı yoktur.

Şöyle bakınca moğollar çok geri kalmıştır. Bu yüzden savaştan çekilmeleri Moğollara zarar değil yarardır.