bugün

(bkz: insanın evrimi)
Dolmuş yerine farklı bir toplu taşıma aracı tercih edilirek kurtulacağınız durum.
sosyal hayatımızda sıkça karşılaştığımız bir durumdur, para üstü alıp verirken sabırlı olunmalıdır. bir gün sonra o minibüsün en arka koltuğuna oturacak olma ihtimalimizin çok yüksek olduğunu unutmamak gerekir. *
rica etsem arkaya geçermisiniz eşimle buraya oturacağız.

rica etsem arkaya geçermisiniz sevgilimle buraya oturacağız.

rica etsem arkaya geçermisiniz biz iki bayan buraya oturacağız.

olğuuuum ben oraya oturim da yaşlıyım duramıyom ayakta.

edit: şaka bir yana, sonuncuya yer vermek insanlık görevidir hele ki Gençsek.
kampüs minibüsünde canımdan can alan olaydır. insanın 2 elinde de ayrı para varken 3. bir şahıs para uzattığı an (bkz: bsg) diyesi geliyor hiç şüphesiz. böyle koridor tarafında oturup çok da dolu olmayan minibüste kalkıp kendi parasını kendi vermeyen veya binince zahmet edip iki adım yürümeye tenezzül etmeyen insanlar sözüm size; allah sizi bildiği gibi yapsın. ayrıca kulağımdaki kulaklığı, elimdeki kitabı görüp de ısrarla kolunu gözüme sokarcasına yandan çıkarıp parayı bana uzatanlar size daha kötü cümleler hazırladım.
hemen yer değiştirilip mümkünse en arkaya zulalanılmalıdır.
şayet şoför koltuğunun yanında oturuyorsanız gerçekleşmeyecek olandır.
(bkz: görükle)

ulan o koca götünüzü en arkadaki koltuğa koymadan önce ücretinizi verin andavallar !
istenilmeyen bir durumdur. çünkü bu durumda arka tarafta oturanların tümünün ücretlerini şoföre ulaştırmak zorunluluğu ortaya çıkmaktadır. bu durumdan kurtulmanın çaresi arka koltuklardan bir yer bulmak veya belediye otobüslerini kullanmaktır. muavine dönüşen insanın sabrı çelik gibi olmalıdır. çünkü her önüne gelen parayı size uzatıp şoföre vermenizi bekler.