bugün

1995'lere kadar diğer istihbarat birimlerinin yöneticileri ile ''ben daha iyiyim'' atışmasına giren kurumdur. ilk adı M.A.H'dır. başbakanlığa bağlı olan kurum yönetim olarak başbakana ama nizam intizam açısından genelkurnay başkanlığına bağlıdır. kurumda 1965 lere kadar asker kökenli kişiler çalışmakta olsada, hiram abas ın kuruma gimesiyle sivilleşmeye başlamıştır. görevi yurt dışındaki belirli yerlerde görev yaparak ülkeye tehditler noktasında bilgi sağlamaktır. özellikle emniyet teşkilatı ile (mehmet ağarın çalıştığı dönemin neredeyse hepsini katalım) çok sert olaylar yaşanmıştır. durum o kadar absürd bir hal almıştır ki artık bir birilerini özel hayatlarının üstünde şantaja kadar gelmiştir. kurumda çalışmak ''babadan oğula'' yolu ile gerçekleşir desem yalan olmaz. 1978 veya 1979 da ''apo'' yu ankarada miting sonrası göz altına alan emniyete telefon açarak serbest bırakılmasını isteyen yine bir üst düzey mit mensubu askerdir. hatta pkk terör örgütünü yeşerip filizlenmesine mit mensubu olan'' pilot necati'' lakaplı bir subayın büyük desteği olduğu efsanedir mesela. mit genelde bilgi toplamak için çalışır yani öyle filmlerde görüldüğü gibi süper silahlarla adam öldürerek operasyon yapmaz. opersyon timi vardır ama(özel kuvvetler) nadir olarak kullanılır.vs vs. çok yazabilirim çok.
uludere'de yapilan operasyonun istihbaratinin kendisine ait olmadigini aciklayan kurum.
yeni müsteşarı ile birlikte yepyeni bir sayfa açan türk istihbarat kurulusumuz.

hakan fidanın acıklamalarına nasıl kimse dikkat etmedigini anlayamıyorum.
mit "operasyonel değil bilgi toplama amaçlıdır" diyerek butun algılarımızı yıktı.

sonunda ulke insanlarının fişlenmesi, takip edilmesi, iş işten geötikten sonra bilgi sağlayan faydasız imajına bir yenisini ekledi. aslında varolanı da artık kabullendiğinin göstergesi.

bir zamanlar yurtiçi fişlenme ve komunist avcılığı yanında iktidar yanlısı hava estiren kuruluş, synı zamanda muhım paralar aldıgı cia'in de borazanlıgını yapmaktaydı. yurtdısında ise tamamen güçsüz ve cia'e bagımlıydı ki bunun ornegını asala terorunde sık sık yasadık.

şimdi ise bunu itiraf.com tadında soyluyor.
alnında ben milli istihbarat timindenim yazsa bile şüphe etmek lazım ki ben baya bi paranoyak oldum la.
ancak çocukların inanabileceği devlet tanımını yine çocuklara yapmıştır. devlet sekmesine dikkat.

http://www.mit.gov.tr/cocuk.html
hakan fidan dan sonra pek umudum kalmayan kurum. zira liyakatlarını bilemem ama ondan evvelkiler en azından astsubay rütbesinin çok üstünde idiler. ve siyasi fikrini pek belli etmezlerdi.
giriştiği yeniden yapılanma sürecinden olsa gerek web sayfasınıda yenilemiş teşkilattır. daha göz alıcı bir içerik, tanıtım ve belgesel videoları ilk göze çarpanlar. amerikalı muadillerine özenmiş olacaklar ki çocuk sayfası bile koymuşlar. yeni içerikte kariyer olgusuna daha fazla yer verilmiş. lakin, ıssız adaya düşmüş ahmet'in maceralarını ve kendisine izlettirilen yolu pek beğendiğim söylenemez. biz çocuklarımıza kayık yapıp, denizleri aşmayı öğretmeliyiz sevgili uzmanlar, kurtulabilmek için çaresizce gemi beklemeyi değil.
arazisini çevreleyen duvarlarının üzerinde milyonlarca kamera olduğundan her geçtiğimde, "acaba görürler mi bir el sallasam içeri alırlar mı beni " diye düşünmeye sevk eden teşkilattır.
ayrıca; teşkilatların en karizmatiği.
sayın muhterem değerli kasaba avukatı başbakan yardımcısı bülent arınç malum şüpheli mit başkanı ve eski başkanının ifade için yargı çağrısı almasını;

-aklım almıyor. diye açıklamış.

eee muhteremde akıl da var mış! demek ki...

ancak istanbul emniyet müdürü hüseyin çapkın'ın istihbarat şube müdürü ve beraberindekileri görevden almasına ne demeli? şeklinde soru geliyor akıllara...
şam radyosundan yapılan açıklamaya göre suriye'de ki 49 görevlisi gözaltına alınmış kurumdur.
an itibariyle bazı çalışanları hakkında yakalama kararı çıkartılan kurum.
öldürülen doğubayazıt savcısı yüzünden göte gelmiş olan kurumdur.

http://www.haber50.com/do...vlid-okutuldu-662067h.htm
yargının 2005 haziran'ında eline geçirdiği sınırsız, statüsüz, rütbesiz yargılama yetkisi, yetkiyi getiren hükümetin kendi adamlarının başına patlamaya başladığı kurumlardan birisidir. şu günlerde meydana gelen bakanlık ile yargı arasındaki iletişim kopukluğu, bazı bakanların meydana gelen olaylara olan doğal şaşkınlıkları, torpille başa gelen mit başkanı ve görev yerlerine ataması yapılan yeni isimlerle çok ciddi olaylar meydana gelmektedir. iyi takip edip iyi analiz etmek gerek.
milli değil artık global istihbarat servisi gibi oldu. bütün gizli bilgileri bilmeyen yok.

sanırım yeni sloganları ise;

''bilgi paylaştıkça güzeldir''
(bkz: kck operasyonunun mit in üst düzeylerine ulaşması)
Kısaltması, 'massachusetts institute of technology' üniversitesi ile aynı olan kurumdur. Ama uzaktan yakındn alakaları yoktur.
1-Birisi bilgi öğretir, diğeri bilgi toplar.
2-Birisi parası olana ve burslu okumaya hak kazanmış lara bilgi verir. Diğeri, başbakan,cumhurbaşkanı gibi oldukça küçük bir azınlığa bilgi verir.
3-Birisi adından da anlaşılacağı gibi massachusett' tedir, diğeri teorik olarak dünyanın heryerinde olabilir.(keşke)
4-Birini bitirip iyi bir eğitim almış olan, her fırsatta em ay ti 'den mezunum der, diğerinden geçen(iyi bir eğitim almanın göstergesi olarak)ise asla mit'denim demez.
5-Ortak noktaları ikisi de özel mülakatla alır.
başkanlığa bağlı gizli istihbarat toplama görevi olan kurum. bu ara devlet adına görüşmeler yaptığı için suçlanan teşkilat. kalkınma ve gelişmekte olan dış tehklikelerle ve iç tehlikelerle karşı karşı olan ülkemiz için çok önemli bir teşkilat.
önce pkk'yı daha sonra da pkk'nın siyasi uzantısı olan kck'yı kuran türkiye devetinin istihbarat kuruluşudur...

niye mi öyle yaptılar?

çünkü bu ülkeye düşman lazımdı. lazımdı ki, gençlerin milli bilinci olsun. olsun ki vatanlarını sahiplensinler. ve hali hazırda 4 yanımızda hazır bulunan düşmanlarımız hem uzaktı hem de arkası sağlamdı (yunanistan, rusya, ermenistan, suriye)

yakın ve güçsüz bir iç düşman lazımdı. eğitimden, medeniyetten ve coğrafyadan uzak bulunan kürtler önce yok sayıldı, sonra görmezden gelinerek sindirilmeye çalışıldı. en sonunda ise ellerine silah verilip dağa gönderildi. bu silahlar birer birer patlatılarak binlerce can alındı her iki taraftan.

bu kurban verilen canların sorumlusudur mit. şimdi diyebilirsiniz ki; cia da öyle yapıyor, mossad da, mi6 da. evet onlar da ladini, el fetihi, suriyede libyada mısırda azgın kalabalıkları kullanıp yönlendirdiler ama kullandıklarını sonradan ortadan kaldırdılar. bizimki gibi yıllardır ilişki tazelemiyorlar kurdukları örgütlerle...
http://www.aksiyon.com.tr...urusunda-bulunuyorum.html
pkk nın başbakana suikast girişimini deşifre etmiş istihbarat kurumu.
Bazı tiplerin kendilerini gizemli ve bir o kadar da salak kılmak için içerde çalıştıklarını söyledikleri oluşum.
http://haber.ihlassondaki...TIRAFI---4977_461832.html
yeşili 4 defa kullandığını itiraf etmiş kurum:
görsel
(bkz: mahmut yıldırım)
görsel
görsel