bugün

bu sorunun temelini araştırdım, sonuş adaletsiz milli gelir dağılımı çıkıyor. yani kapitalizm.
türbanlı eş arayan adamların varlığının ve kadın cinayetlerinin temelinde bu vardır.
sebebi şu; türk insanı yeterince eğitimli değil. bu yüzden her kişinin ayrı ayrı idealleri yok. biri ne yapmaya çalışıyorsa diğeri de ondan yapmaya çalışıp doğal olarak kıskançlık duygusunu da işin içine katacaktır. ayrıca türk milletinin yaptığı işlerdeki baaşrısızlığı da baz alınırsa kıskançlıklar iki katına çıkacaktır. ben benim, sen senin , o da o diyemiyor kimse. kimisi evlenemediği kızı başkası alınca onu kıskanıcak, başka biri kazanamadığı para yüzünden kazananı kıskanıcak ki dilencilerde bu sendrom vardır ve para vermedi diye adam öldüren dilenciler işte bu sorun yüzünden cinayet işliyorlar.kısaca hepimiz kıskancız.
Milletimiz neden kıskanç?
Kendini aşağıya çeken yargılarından kurtulamayıp kurtulan insanları bu kendi pis yargılarıyla yargılamalarından dolayı.
Öteki kıskançlığa gelirsek, yani maddi olan kıskançlığa, bu da hemen üstteki olaya dayanır. Onun bir getirisidir. Bu maddi kıskançlık boyutunda genel olarak büyük bir algı hatası da mevcuttur. O da hakketmeden sahip olunan şeylere beslenen sinir duygusudur.
nefret ettiğim huylardan biridir. konuşmaya başlasam saçmalamanın dibine vururdum heralde. (bkz: sen ne konuşuyorsun lan değişik)
Milletimizi bilmemde ben var olan duygudur ne zaman mutlu bir çift görsem,ne zaman zengin birini görsem, ne zaman başarılı birini görsem kıskanıyorum.
Kaliteli insan işiyle, bos insan kişiyle ugrasir...
özgüven eksikliği ve bencillikten kaynaklanır. böyle insanlar hayatı boyunca içinde kalan ukte ve öfkeyi kendini mağdur edene değil başka insanlara yöneltir.
benim olmazsa kimsenin olmasın mantığıyla hareketle kendisi mutsuz ve dertli ise başka insanlarında mutsuz olmasından keyif alır.

bu konuyu anlatan güzel bir fıkra.

cehennemde her ülkenin bir kazanı varmış içinde Sıcak kaynayan yağ olurmuş günah işleyenler bu kazanlarda cezalandırılıyormuş.kazandan kafasını çıkaranları zebaniler kafasına vurarak geri kazana sokuyormuş. baş zebani bir bakmış diğer kazanlarda herkes çıkmaya çalışıyor ama türkiyenin kazanından kimse kafasını bile çıkarmıyor baş zebani zebanilerden birini çağırmış ve sormuş

- niçin türkiyenin kazanından kimse çıkmıyor yoksa içinde günahkar yokmu?

zebani:

- olmaz mı, ama çıkmaya çalışanı alttakiler geri çekiyor...