bugün

eksik kalmışlığın, tutunamamışlığın, bi' boka yaramamışlığın simgesi, -dil bir bilimse- bilimidir. neden bi' boka yaramamışlıktır, -miş li geçmiş zaman. düşünsene sürekli -miş li cümleler kuruyosun. öğrenilmiş geçmiş zaman. başkası yapmış yani, sen III. tekil kişisin o cümlede. özne değilsin, yüklem, belirtisiz nesne bile değilsin. Duyulmuş geçmiş zaman yada. geçmiş zaman, üstünden sular akmış. adam bi' şey icat etmiş misal, demişsin ki; graham telefonu icat etmiş. işte malsın. o cümlede belirtisiz nesne bile değilsin. başkası yapmış, sen duymuşsun üstüne bi' de pişkin pişkin, söylüyorsun. bunu icat olarak düşünmeyin sadece. düşünsene şu bunu yapmış, bu şunu yapmış, bi' başkası başka bi' şey yapmış. hep etmiş, tutmuş, yapmış. hep -mişli geçmiş zaman. sen ne yaptın. ben hiç bir şey yapmadım. -di li geçmiş zaman. yapmadım. lan kendi cümlende öznesin, hadi yüklem de belirtili nesne de sensin, ama yapmadım, diyosun. kendi cümlende bile bi' bok yapmıyosun. -miş,-muş bi' bok olamayanların yandaşıdır, hiç ayrılmaz yanından. pek bi' sevişirler. yazık lan! bi' işin ucundan tut artık. tamam abi yapcam-mış, bulucam-mış, çalışacam-mış.
geçmiş zamana şahitlik etmeyen kip eki.
hepimizin bir zamanları, herkesin mişli bir zamanı vardır.
kendimizi rüyada veya kabusta zannettiğimiz. bugün de birgün mişli zaman döner.
masallarda kullanlan zamandır genelde.

--spoiler--

bilir misiniz beni kimimdir?
-miş li geçmiş zaman için köleyimdir.

--spoiler--
hayatı boyunca keşkelerle yaşamış birisinin dilinden düşürmeyeceği zaman kipi.
-keşke evlenmemiş olsaydım.
kulaktan dolma bilgiler içermesinden mütevellit, di li geçmiş zamanın gölgesinde kalmıştır.
rivayet kipi ile karıştırılmamalıdır. gel-miş kelimesindeki miş, -mişli geçmiş zamana; gel-miş-ti kelimesindeki miş, rivayet kipine örnektir.