yavaş bas reyiz ümmet yetişemiyor..

bi 10 daha bas paraya da bir sıfır ekledik mi enflasyonu düşürüyormuş gibi yaparız.
(bkz: kendini zeka küpü sanan sözlük yazarı)
görsel
paranın dolaşım hızını arttırmak içindir. enflasyon ve artan döviz talebine bağlı olarak yükselen döviz sepeti şeklinde kaleye geri döner.
Eğer uluslararası piyasalar bunu öğrenir ve biz de o sırada söz konusu meblağa eşdeğer altını hazineye koyamazsak.... drogba’nınkini tutarız!

Durumun vehametini anlamanız için drogba örneği verdim.

30 santim, bilek kalınlığında, damarlı... yol yabdı Tayfasının ciğerlerine kadar girince anlarlar hanyayı konya’yı!
Doların yükselme sebebi olabilir.
Ama yol yabdıhhh....
ekonomiden biraz anlayan herkes bilir ki bir lira dahi basabilmek için bunun değer olarak bir karşılığı olması lazım.
bu karşılık döviz olabilir,
altın olabilir,
yabancı tahviller olabilir,
diğer değerli madenler, petrol vb olabilir.

peki bizde ne var?
döviz var mı? yok.
döviz gelme ihtimali var mı?
o da yok. zira her sene 50 milyar dolar dış ticaret açığı veriyoruz.

altın var mı?
var. ama bizde değil.
nerede?
ingiltere'de, rehin bıraktık.
(bkz: türkiye altın rezervinin yüzde 90 ı ingiltere de)

peki petrolümüz, doğalgazımız var mı?
o da yok malesef.

şu durumda türkiye'nin bastığı bu 10 milyar tl'nin karşılığı yok.
ve dolayısıyla bu 10 milyar tl bize dolar ve euro'nun artışı, faizlerin yükselmesi ve enflasyon olarak geri dönüyor.

ama siz bunları boş verin.
ekonomi çoh eyi...
öyleyse herkes dolar almaya koşuyor.
zaten enflasyonun bir türlü düşmemesinden belli.üretim var,çalışacak adam var,teknoloji(dünyanın en büyük havaalanını yapmayı biliyorsunuz) var,yönetim yok.
Şimdi emekliye verilen ikramiyelerin nereden geldiğini biraz anlamışsınızdır umarım.

Hayali para ile millete son bir güzellik(!) yapıldı. Yanında da enflasyon getirdi.
Yani, bir liraya alacağı malı artık 1,5 liraya alacak emeklinin ağzına bir parmak bal sürüldü. Fakat toplam gider hesabında, zamlanacak fiyatlardan ötürü vatandaşın hazır elindeki para da gitti.

Bu işin sonu büyük bir gümleme. Yavaş yavaş o noktaya gidiyoruz.
Ama ekonomi çoh eyi yav. Baksana 10 milyar lira zenginledik birden.
sonra dolar neden yükseliyor.
Bakın işte ne kadar gelişmiş ülkeyiz 10 milyar tl basmışız.
Merkez Bankası dört ayda 10 milyar TL para bastı. Ocak ayından 124 milyar olan tedavüldeki para miktarı 134 milyar TL’ye ulaştı. iktisatçı Ege Cansen, “Buna karşılıksız para basma denir” diye konuştu.
https://www.sozcu.com.tr/...kez-para-basiyor-2411376/