bugün

öncelikle maskesiz sokağa, caddeye, parka bahçeye çıkmayın. sosyal mesafenizin garanti olduğu açık havalı ortamlarda maskesiz oturmak, maskeli oturmaktan çok daha ferah ve güvenli elbette ama sabit kalıp kimseye yaklaşmadığınız sürece. hareket halindeyseniz muhakkak maske takın. bu söyleyeceklerim maske takmanın insan vücuduna olumsuz etkileriyle alakalı. maske takmamakla alakalı değil.

maske insanın ihtiyacı olan hava karışımını olumsuz etkileyen bir nesne. yeterli oksijen alamıyorsunuz. uzun süreli kullanımda bu oksijensizlik önce baş ağrısı, sonra hafiften baş dönmesi hatta mide bulantısına bile yol açabiliyor. hatta bu iktidar sahipleri, şahsi menfaatlerini müstevlilerin siyasi emelleriyle tevhid ebelirler. pardon konu dağıldı. atamın 100 yıl öncesinden gönderdiği mesaj geldi aklıma sebepsiz. (!)

bende inceden kendini gösteren ama henüz teşhisi konulmamış bi hipertansiyon hadisesi var. tansiyonum hep yüksektir. o yüzden erken sinirlenip kontrolümü kaybediyorum. şimdi bu maske denilen kevaşe yüzünden az aldığım oksijen, kan basıncımı iyice zirveye çıkarıyor. yani tansiyon ya da buna benzer kronik rahatsızlığı olan insanların yaşam kalitesini de çok olumsuz etkiliyor. daha geçen hafta 150-10 seviyelerine çıktı namıssız. kafam düdüklü tencere gibi patlayacaktı.

onun haricinde bu maskeler uzun süreli kullanım için üretilen maskeler değil. tıbbi literatürde tavsiye edilen kullanım ömrü 2-3 saat. bu süre zarfında maskenin nemleneceği ve işlevini yitireceği söyleniyıor. uygun koşullarda nemlenme süresi daha uzun ya da daha kısa olabiliyor. türk insanı da karakter olarak elbette böyle bilimsel tespit ve tavsilereri pek s.klemediği için bir maskeyi 1 ay kullanıyor. hatta yıkayıp kullanan var. annem yıkayıp balkona asmış misal. alıp çöpe attım. dolayısıyla virüsten uzak tutsun diye taktığımız bu maskeler virüslerin koloni kurup düzenli ve yerleşik hayata geçtikleri merkezler haline geliyor. riski azatmak yerine burnumuzun içine sokuyor.

özetle 1 maskenin ömrü maksimum dışarıda aktif geçirdiğiniz bir günlük süreyi geçmez. alıp ertesi gün takmayın. tek kullanımlıktır. bir hafta-10 gün-1 ay aynı maskeyi kullanmayın. açık havada, sosyal mesafe riski olmayan ortamlarda ve sabit kaldığınız anlarda maskeyi çıkarıp temiz hava soluyun. yanınıza yörenize biri gelince muhakkak maskeyi takın. dibinize sokulan yavşakları da sert bir dille uyarın. (yine aklın başka yere gitti değil mi, çakal)

hipertansiyonlu, kel ve göbekli bir abiniz olarak tavsiyelerim bunlar. okumadınız biliyorum ama olsun. ben içime dert olanları yazdım.

sevgiler. beğendiyseniz beğen butonuna basmayı, bu tip uzun ama boş bilgilerden sıkça görmek için de kanalıma abone olmayı unutmayın.

hoccağalın gidiyomben.