bugün

parası olmayan devlettir ekonomik krizdedir, nevet.
böyle devlet mi olur?
milyonlarca insan öldü-ölüyor.
ülkemizde şimdilik tüm ölü sayıları enflasyon rakamı gibi traşlandığı halde 30.000 civarı.
3. dalga geldi ve en büyük tehlike altında olan kesim 0-15 yaş grubu. virüsün mutasyon süreci yüz yıl önce influenza vakasına benzer seyir ediyor.
özellike dış basında mutasyondan önce virüs kalp damar beyin solunum sisteminde kalıcı hasarları, bu mutasyon öncesi virüsü atlatıp kalan kalıcı hasarların beyin kanaması, solunum yetmezliği enfeksiyon kalp krizi vb nedenlerle ölenlerin istatistikllere yansımaması vs tartışma konularına da girmiyorum.
dünya genelinde ülkemizde ölüm sayıları hakkında tv de yapılan tartışmalara bakıp gülüyorum.
virüsü kişisel haklar, demokrasi, özgürlük ekonomi olarak tartışanlara sadece gülünür.
bu tartışmayı kurbanlık koyun gibi çırpınarak ölen milyonlarca insanlara rağmen yapıyorlar.
neyse, konu dağılmasın.

maske takmayana ceza (para cezası) kesen devlet parası olan versin maske takmasın diyor.
üstelik "al parasını kes traşı" diyen-davranan kişiler akla gelirse...
örn: bedelli askerlik gibi bu eşitlik ilkesine ters durum.

devlet ne mi yapmalı?

kalbimden (gönül ferman dinlemez, beni bağlamaz) geçen (bu aklımdan geçen istediğim bir düşünce istek eylem plan değildir) bazı belediyelerin sokak köpeklerini zehirli iğne öldürmesi gibi bu tip insanları da zehirli iğne öldürmesi (evet, bu imkansız, bunu boşver. böyle istek olmaz, bunun yerine) veya bir adaya bunları toplayıp hiç bir sağlık hizmeti vermemesi ölen ölsün kalan sağlar tekrar toplum içine salınsın ya da sosyal güvenliklerini iptal ederek çalışıyorsa emekli ise, yoksa aile bireyi olup ebeveynlerin sigortasından yararlanıyorsa ssk özel sağlık tüm sağlık hizmetleri iptal edilmeli.

100 sene önce influenza virüsü ısınma hareketleriydi.
bu corona virüs antrenman maçı.
yarın ne olacak yapılan tartışmaları bilseniz maskeye donunuz gibi davranırdınız, onun bunun yanında indirmez çıkarmazdınız.
insanın genetik hafızasına işlenmemiş o kadar çok virüs bakteri var ki...
değişen iklim bu virüs bakterilerin özgürlüğü oluyor.

ha unutmadan...
aşı mı?
yüzde yüz etkili önleyici bir aşı bulunsa bile (isveç çakısı gibi, her mutasyona etkili olduğunu da kabul ederek) yine corana virüsü yok edemesiniz.
dünya nüfusu, sosyal, ekonomik, siyasal, ticaret, seyahat vb nedenlerle ve virüsün canlı mı ölü mü tartışmaları akla gelirse (bilim dünyası henüz virüslerin canlı mı ölü mü olduğuna karar vermiş değil. bilimsel olarak yaşam tarifine göre virüsler cansız sayılıyor da...) mevzu derin.
yazdığı cezalar hukuksuz olan devlettir. bu arada bir üstte pandemist bir troll destan yazmış, felaket senaryolarını sıralamış durmuş. yazdıkları konuyla ilgisiz. o yüzden ben de konudan bağımsız olarak bu trollü ciddiye almayın diyorum.

bu da böyle bir entry'dir.