bugün

(bkz: maddenin 5 inci hali)
edit:sanırım başlık bana kaldı. maddenin 3ten büyük 5 ten küçük halidir.
edit2:ilk defa başlık üstüme kalıyor bi panik oldum bi fena oldum çok fenaymış ya bu his.
(bkz: maddenin 6 ıncı hali)
son bir kaç yıldır bahsedilen halidir.
(bkz: maddenin 8 inci hali)
5 e 6 ya çıkmasına gerek kalmadan maddenin yandan yemiş halidir.
(bkz: dördüncü nesil)
erekte halidir.
Maddenin dördüncü hali bulundu!

Bugüne kadar kitaplarda hep maddenin üç hali olduğundan bahsedildi. Katı, sıvı ve gaz... Ama araştırmacılar yeni bir halini daha keşfettiler... Şimdiye kadar bize öğretilen şey maddenin üç halinin olduğuydu. Ancak McGill Üniversitesi'nden fizik araştırmacıları bunu değiştirecek bir keşifte bulundular. Quasi three dimension denilen üç boyutlu elektron kristal yapı, maddenin dördüncü hali olarak nitelendiriliyor.

http://haber.mynet.com/de...75635&date=23Ekim2008
Quasi three dimension denilen üç boyutlu elektron kristal yapı, maddenin dördüncü hali olarak nitelendiriliyor. Yapılan deneylerde özel bir cihaz kullanan araştırmacılar, ultra düşük (yüzlerce kat daha soğuk) sıcaklık seviyelerinde soğutulan bir ortam hazırlıyorlar. Daha sonra çok güçlü bir manyetik alan uygulanıyor. Böylelikle iki boyutlu elektron sisteminden yarı üç boyutlu bir sisteme geçiş sağlanıyor ve elektron kristal bir yapı oluşuyor. işte bu yapı maddenin dördüncü hali olarak nitelendiriliyor.
(bkz: colloidal)
plazma halidir.
plazma halidir. evrenin yuzde 90 dan fazlası bu madde ile doludur. lan hani dünyada yok böle bişe diye soracak olursanız zaten dünyada katı sıvı ve gaz vardır ama uzay boşluğu plazmadır.
insanlar sıkıldıkça yeni birşeyler aramaya başlıyorlar.. bu da onun gibi birşey yani biz maddenin 3 halini biliyoruz ama 4. nün çıkması hayatı biraz daha zorlaştırmak
sıvı desem sıvı değil gaz desem gaz değil.
tahta evet tahta...
mümkünse çıkmamasını dilediğim buluştur.3 halini çok iyi biliyoruzda 4. hali kaldı.
(bkz: tahta)
ocaklarda kullanılan tüpgazın yanması sonucu oluşan mavi alevimsi maddenin de içinde bulunduğu plazma halidir. yoksa, o gazın yayılmamasının sebebini kimse açıklayamazdı.
aeresoldür efenim. örneğin bir deodorant. ne katıdır. ne sıvıdır. ne de gazdır kendisi.
bilişim hali.
maddenin ara halleri dışında kristal yapıya sahip olduğu 4. bir hal keşfedilmiştir.