bugün

çok net ve temel bir yolu var.
Denenmiş ve işe yaramıştır.
Gün boyu aklınıza geldikçe 'acaba rüya mı gerçek mi' testi yapın. ilk akla geleni şu, bir an durun ve uçmayı deneyin. Doğaldır ki uçamayacaksınız. O zaman kendi kendinize 'evet rüyada değilim' diyin.

Rüyanızda da bunu yapacak ve bu sefer uçabileceksıniz. Kontrol sizde!
Simdi bunu birkac yöntem ile basarabilirsiniz. Bir yöntem digerinden daha kolaydir. Ama ben zor olandan baslayacagim.

Dikkat Uygulamada zor.
WILD-teknik (Wake Induced Lucid Dream). 
Öncelikle hem bedensel hem ruhsal olarak uykuya hazir olmalisiniz. Bunu yoga yaparak ve yanina sakinlestirici etkisi olan caylar icebilirsiniz. Kedi otu nu da tavsiye ederim rahatlatir (iki rekat namaz kilsin musluman olaniniz sevap islemis olursunuz). Uzerinizde en rahat edebileceginiz pijamalariniz olsun. Hersey tamam beyniniz bosalabildigi kadar bosaldiysa sira yataga yatmakta geliyor. Unutmayin en rahat ve en az hareket edeceginiz sekilde yatin. Simdi yapacaginiz sey tum kaslarinizi geysetmek. Ayak parmaklarinizdan baslayarak yukariya dogru butun kaslarinizi teker teker sıkın. Butun bedeninizi kasiyorsaniz bir muddet sonra birakin. Bunu tamamen gevseyene kadar birkac kez tekrarlayin. Isin can alici kismindayiz suan. Önemli olan artik uykuya bilincli bir giris yapmak. Bunu da gevsettiginiz bedeninizi hareket ettirmeden gozlerinizi kapatip yapacaksiniz. Ki bu is biraz pratik ister.

Digerine göre daha kolay:

Mild- (Mnemonic Induction of Lucid Dreams)
Uyumadan önce lucid rüya görecegine dagir kendini inandir. Yani uyumadan önce sürekli lucid ruya gorecegim de.

WBTB(Wake-Back-To-Bed)
Gecenin bir vakti saatini kur lucid ruya görecegim de tekrar uyu.

VILD(Visual Induction of Lucid Dreams)
Her gün ruya görüp görmedigini kontrol et. Cimcik at yada birsey bul kafani calistir.

Son bilgi olarak, rüya günlügü tutmak ise yarayabilir.
Anormal bir durumla karşılaştığınız anda rüya görüyor olduğunuzu bilinçaltına yerleştirmek.ama çok kasmaya gerek yok çünkü kendiliğinden oluyor çoğunlukla.rüyada olduğunu anladığın andan sonrası çok zevkli yalnız.
Geceleri yemek yemeyin. Uyumadan önce soğuk duş alın, özellikle ense tarafına soğuk su tutun.
aç yatın, yattığınız zaman olacaklarının rüya olduğunu kendinize şartlandırın onları yapamıyorsanız sağlam bir dua edin.
Gece bir adet soğanı çöp kenarında ezin. daha sonra lucidden lucide geçersiniz serefsizim.
Lucid dreaming görmek. Hmm.. Çok mantıklı gerçekten.
Uğraşılacak bir şey değil zira rüya görürken zaten rüyada olduğunuzu hatırlamanız çok düşük bir olasılık.

Bir kere yaptım nasıl oldu söyleyeyim lucid olayını önceden duymuş fakat yapamamış biri olarak bir gece rüya görüyorum fakat adadayım falan etrafta yürüyen meyveler var dedim lan kesin bu rüya hemen el parmaklarımı saydım 30-40 tane var (bilmeyenler için rüyada olduğunuzu anlamak için parmaklarınızı sayın ya eksik ya fazla çıkar) lucid bu diyerek uçmayı hayal ettim fakat 3-4 sn denize doğru uçtuktan sonra etraf karanlık oldu perde kapandı.

Meğerse lucid rüyada istediğinizi yaparken rüyada olduğunuzu her saniye kendinize hatırlatmanız gerekiyormuş.

Kolay gelsin.
Eskiden görüyordum. Yıllardır göremiyorum. Dünyadan soyutlanmak gerekiyor. Üniversite, vize–final, iş güç varsa pek mümkün değil. Ağır işsiz olmak gerekiyor kısacası. Bilinçaltın meşgul olmayacak böyle şeylerle. Bir de ruhunu temizlemekle meşgul ol, cennet falan hayal et. Uçarsın da her bir haltı da yaparsın rüyanda.

Ancak bir ablanız olarak vaktinizi rüyalarla harcamanızı tavsiye etmiyorum. Dersinize çalışın işinize gücünüze bakın. Rüya sadece rüyadır.
Sırtüstü eller göğüs üzerinde birleşmiş şekilde yatın. Kollar uyuşunca bedenin rüyadayken sinyal verecek ve bu lucid olmana yardımcı olacak.(benim yöntemim) ilk deneme olmayabilir. O yüzden gün içerisinde 2 no'lu entry'de yazıldığı gibi 'acaba rüyada mıyım' diye hatırlatmalarda bulunun.
uğraştığımda yapamadığım için tek diyebileceğim aklınızdan geçirmek olabilir. uykudan hemen önce lucid rüya göreceğim diye düşünmek yararlı olabilir.
bayadır görmüyorum. gördüğüm zamanlarda aralıksız her gün görüyordum. beklediğim tavsiyeler, çok zevkli oluyor.
Yav hayatımızı kontrol edemeyen insanlarız rüyamızı kontrol etsek ne olacak?