bugün

1974 tarihli turk halkinin kucuk ev olarak bildigi televizyon dizisi. bir donem insanlari ekran karsisina kilitlemeyi basarmis bir dizi ayrica bu, ingalls ailesinin, agirlikli olarak ise mutluluk kelebegi laura'nin basindan gecenler anlatiliyordu. vay be, zaman ne cabuk geciyor.
laura vardı afacan.. dizi onun etrafında şekilleniyordu zaten. kasabaya gelen çıtır bir delikanlıya gönlünü kaptırdı, ama istedigini de elde etti. nasıl oluyorsa bu dizide minik kızlar bir anda kadın oluyorlardı. daha dün paçalı donuyla gölde koşan laura da bir anda ögretmen olup o delikanlıyla evlenmiş, hayatı tiye almaktan başka bir işle ugraşmazken bir anda hayatın anlamını çözmüşçesine bir surat takınmalar, bir anlamlı bakmalar.

mary vardı afet. fatoş bebekler vardı küçükken, onların organizma takılmış hali. maşallah allah nazardan saklasın derdik. saklamadı. kör ettiler kızcagızı. sonra körler okuluna gitti bu bir başına. orda kör bir ögretmenle aşk yaşadılar, nihayetinde evlendiler; ama kocasının gözleri açıldıgında mary mutsuzlugu yakaladı. sonra tekrar mutlulugu yakalamıştı sanırım, hatırlamıyorum.

bir de en küçük kız vardı ismi ''k'' ile başlıyordu. onun finali meçhul.

sonradan bir kız çocugu daha dünyaya gelmişti ailede.

charles keman çalardı, kızlar oynardı.

anne , bildigin mukemmel anne, eş profili çizerdi, gülümser dikiş tutardı.

bir tane kasabanın zengin ailesinin lüle saçlı pörtlük gözlü canavar kızı vardı. kötülük yapmaktan haz duyar, laura'yı düşmanı bellerdi. sonra yahudi bir genç geldi bunlarla çalışmaya. ona aşık oldu ve tabiki filmlerde hiçbir kötü, istikrarlı bir kişilik çizemediginden bu da o bastıbacak yahudiyle evlenince melaike kesildi gitti.

sonra ne olduysa kasabaya bir haller oldu. (ha bu arada unutmadan mukemmel country şarkılar söyleyen bir de kaptan magara adamı kılıklı bir amca vardı, ölmüş olabilir) ya da senarist miadını doldurdu da saçmaladı.

kasaba yanıyordu dizinin sonunda. siktiniz attınız adamı.
nellie oleson adlı kötü kız karakterini içinde barındırarak iğrenç esprilere malzeme eden dizi.

- ben bir dondurma alıcaktım.
+ nellie oleson?
+ valla bilmem karışık bir şey yap işte.
trt'de küçük ev adıyla 70'li yılların sonlarında ve 80'li yılların başlarında yayınlanan efsane yabancı dizi.

neşeli günler filminin bir sahnesinde, ziya bu diziyi seyrederken numaradan ağlamıştır.

(bkz: neşeli günler ziya)