bugün

Günümüz sosyal medyasının ortaya çıkardığı hastalık.

Ya insanları ne hale getirdi şu. Sene olmuş 2015 hala daha "1 like daha fazla olsun" diye çırpınan var. Yahu niye? Ben beğensem ne olur, beğenmesem ne olur. O like ı attım diye işimi mi göreceksin, yok. Sana yada bana bir faydası mi var, yok. Eee x senden 2 like fazla aldı diye o daha mı güzel? Daha mı akıllı? Seni daha yakışıklı mı yapıyor o benim attığım like? Senelerce yazdığın kişi "ha bu çocuk beğenmiş demek ki süper eleman kaçırmayayım" mı diyecek. Sadece götün kalkacak. insanların değer yargısı bu kadar nasıl değişti anlamıyorum. Eskiden insanlar karşısındaki beğensin diye uğraşırken şimdi herkes beğensin diye çabalıyor.

Yahu bunları yapanlar birde bana ahlaki yargılarım bozuk diye yaklaşıyor. Cidden çok çok çok anlamsız.
insanız çünkü , ego doğamızda var , gururlanmak istiyoruz , insanların bizi onore etmesi ister istemez hoşumuza gidiyor , kimi buna şeytan'dan kaynaklı der kimi insanın doğası der ama böyle bir gerçek var.

misal hz.ömer , her gün gelip 'ölüm var ya ömer' demesi için kendine birini tutmuş ve her gün ona 1 altın vermiş , ölüm olduğunu yani bir insan olduğunu hiç unutmasın , kibirlenmesin diye , yahut çok farklı bir yerden örnek marcus aurelius , roma imparatoru , o da arkasına bir adam koymuş ve insanlar kendisine şükranlarını sunduğunda arkasında durup 'you are just a man' demesini istemiş , yani sen sadece bi adamsın demesini.

bu iki örnek de bize der ki sen istemesen bile kibirlenirsin , bu yüzden çevrenden çatlak sesler de duyman icap eder.şimdiki insanlarımızın ise böyle bir derdi yok , onlar maksimum kibir peşindeler , istiyorlar ki dünya etraflarında dönsün.

mesela facebook'da arkadaş sayısı , twitter'da takipçi ve rt-fav sayısı , instagram'da beğeni sayısı falan bunlar hep insanı kibirlendiren şeyler , sen iyisin sen hoşsun falan , ya da ne bileyim mesela doğumgünleri , o günü herkes kutlasın isterler , kutlamayana kırılırlar , bir gün içinde 5 6 pasta kesenler var amk farklı kişilerin yaptığı hazırlıklar sayesinde , bu nedir lan ? bu nasıl bir egodur amk ?

olum hiç mi aynaya bakmıyorsunuz ? yahu darwin seni görse boynuna sarılır amına koyim sen fikirlerimin ispatısın diye , tövbe estağfurullah kilise bahçesinde kurban kesmiş gibi bir tipin var , arkadaşın resminin altına 'ay güzellik <3' , 'wohoo qarşim yaqı10' yazınca götün kalkıyor , bre amına koduğum bi aynaya bak lan , adam utancından aynaya bakamıyor amına koyim milletin lafıyla kendini pohpohluyor tezata bakar mısın.

ha bir de şu var , arkasından orospu çocuğu dediği insanın yüzüne 'ahaha canım nası özlemişiimm' diyen tayfa , bunlar doğumgünlerinin falan vazgeçilmez adamlarıdır , her ortamda sevilirler zira kötü söz çıkmaz ağızlarından , sıçtığın boku yüzüne sür yanına git der ki bu fondöteni nereden aldın , öyle bir cibilliyetsiz bunlar amk , yahu ömründe bir kere karşı karşıya oturup konuşmadığın adamın face'de doğumgününü kutlasan nolur , lan samimiyetsizliğe bak adamın senin hayatındaki tek varlığı 1 tuşa bağlı , o kadar mühim senin için , gidip iyi ki doğdun diyorsun , desene lan ne sikime doğdun diye ? delikanlı olun olum biraz , lafınızı söyleyin amk , evet benim arkadaşım yok çünkü böyle şeylere gelemiyorum , samimiyetsiz değilim amk , yapaylık doğamda yok benim , olduğum gibi bir adamım , o yüzden sevilmiyorum , herkesin adamı pohpohladığı günde adama gidip anan seni doğuracağına taş doğursaymış dersen sevilmezsin tabi , ama en başa dönüyoruz insanların beni sevmesi benim sikimde mi ? absolutely no.

kimse beni sevmesin amk , bi sevgilim bana yetiyor şu hayatta arkadaşım da dostum da o çok şükür gerisinin koyayım amına.

not ; bunu eksilemeyin nolur karalar bağlarım oturup hüngür hüngür ağlarım.