bugün

özellikle sosyal medya sayesinde artan ilgi, mevcut yönetimde bir umut olmadığını gören insalar bir alternatif arıyor, devlet engellese bile veya medya goz ardı etse bile bilgiye bir sekilde ulaşıyor insan

daha bu seneye kadar liberalizm nedir bilmezdim, son yıllarda ulke okadar kotu yonetildi ki ,artık bir noktadan sonra devlet kavramınin gerekliligini sorgular hale geldim, youtube da besim tibuk un seçim nasıl kaybedilir diye bir videosuna denk geldim, bir baktım adam 1994 te benim hislerime tercüman olmuş, biz hizmet falan etmeyeceğiz diyor, adam ankara burokrasisinin düşmanı başa geçip bu burokrasiyi yok etmek, devleti olabildigince kucultmek istiyor. fikir öyle hoşuma gitti ki, daha bir sürü videosunu izledim, sonra da liberalizmle ilgili kitap aldım okudum ve enteresan olan bugun hayatımızdaki bir cok hak ve özgürlükler liberalizm sayesinde gelmiş, bunu farkettim, akmasa da damlıyor, bugun kuvvetler ayrımı denen şey bile liberalizm sayesinde mümkün olan bir durum, oyle kendiliğinden ortaya çıkan heleki butun gucu devlete birakan sosyalizmle alakası bile yok

ve geldiğim noktada bu kadar doğru, özgürlükten, hukuktan yana bir fikir, sistem varken, insanların hala inatla bir ise yaramadığı ortada llan sosyalizm de israr etmesini anlayamıyorum, sosyalizm çamurlu eli camurla yıkamaya çalışmak ve her seferinde daha da kirletmek, sosyalizmin sonu populust liderler ve diktatörlüktur, bir suru yaşanmış örneği var

insan ldp turkiyede secim kazansaydı nasıl olurdu demeden edemiyor, secim baraji olmasaydı, bir iki derken insanlar dinledikce hak vereceklerdi, ama darbeci baraj hala devam ediyor, ama ne yapsınlar adamlar ulkeye gore fazla kaliteli, trnin 100 dunyanin 50 yil ilerisinde siyaset yapiyorlar, yani ünlü düşünürün dediği gibi boyle saça boyle tarak boyle seçmene boylebir albayrak, malesef sadece tr değil dinya da daha liberalizmi tam manasıyla yasayn uygulayan bir ülke ve daha dogrusu hakedenbir millet yok, yaklasanlar var, onlar da zaten herkesin imrendiği ulkeler,

bu arada ldp nin seçime girmesi yasak, kimse hakkında bir dava faln yok ama adamları secime sormuyorlar
salt liberalizm vahşi bir kapitalist sistem yaratır ekonomik anlamda fakat liberalizm sadece ekonomi ile ilişkilendirmeyecek kadar geniş bir görüşü kapsar.

sosyal liberallik benim en sevdiğim ve savunduğum yanıdır.(düşünce özgürlüğü vs)
vahşi kapitalizm nedir bilmiyorum, eger liberal ülkelerin şirketlerinin sosyalismle yönetilen ülkelerin fakir halklarını ucuza çalıştırması ise, mal değillerse onlarda aynı sisteme geçsin, hukukun insan haklarının medyanın gununuzdeki kadar ulasilabikir olmadığı 1800 yıllarda yasanan iscilerin kotu sartlarda çalışması mevzusuna bakıp günumuzde de aynısı olacak demek bence yanlış

ayrıca gunumuz dünyasında liberalizmi tam uygulayan ulke zaten yok
hangi ülke sınır ticaretini serbest bırakmış
hangi ülke devleti küçültüp vergileri azaltmış
hangi ülke merkez bankaları aracılığıyla mudahe etmemiş