bugün

inanamıyorum, karşılık gelmiş. Daha önceleri çok konuştum bu hususta ama ilk kez birileri karşılık vermiş, onda da argüman göremiyorum demiş. Buraya bot gibi devamlı bilgi içerikli girip devamlı aynı şeyleri söyleyerek Tartışmak gibi insani bir emare göstermezseniz biz de her zaman konuşmaya değer bir şey bulamayabiliriz.

Biri de Özel mesaj atın tartışalım demiş fakat sunmuş olduğu argümanımsıların başlıkta bir muhattabı bile yok. Sırf keyfi kaçtığı için muhalif olmuş. istediğimiz zaman para biriktirip tatile gidebilirmişiz. Bak sen.

Gündeme yerleştirdiğiniz özgürlük, adalet, kendi kaderini tayin hakkı gibi muazzam politik ideallerin en berbat bedellerin ödenmesi pahasına kazanıldığının da farkındasınızdır umarım. Her şeyin böylesine serbest kalması aynı zamanda güçlerin çarçur edilmesi anlamına geliyor.

Aydınlanmanızın o muazzam idealleri neden pratikte asla yok? Neden gerçekleştirilemiyor? Özgürlük ve adalet gibi kavramların toplum düzeyine iner inmez kendi karşıtlarına dönüşmesini nasıl açıklarsınız? """Hangi maddi koşullar altında peydah olur bu?""" Bir bütün olarak düşünüldüğünde bireysel özgürlüğün ekonomik alandaki özgürlüğe yapışmasıyla birlikte özgürlüğün zayıflatılmasıyla bir alakası olabilir mi? Özgürlük özgürlük diyorsunuz, Piyasanın bu denli özgürlüğü otoriter bir devlet doğuramaz mı? Vikipedi sayfası mı atalım?

Analoji kasacağım diye bu kadar temelsiz savlar atılmamalı ortalığa. Her haltı ama sosyalist küba, ama bu diktatör diye açıklamanın, etiketlerin lüzmu yok. Tüm argümanlarınız boşlukta sallanıyor hafiflik yüzünden.
gerçekleri görmek isteyenler lütfen sosyalizmin mahvettiği ülkelere baksınlar.

işte bu ya. meşhur " ama sosyalizm gerçekten uygulanamadı ki" argümanı da gelmiş.

allahtan uygulanamadı da zararı bu kadar. bir de uygulansa neler olur ?
Sosyalizmi nasıl kötüleyebiliriz adlı yazıyı okuyunca güldüm doğrusu.

Bay bilmiş arkadaşımız liberalizmin iyi olduğunu ve yoksulluğu bitirmeye çalıştığını halbuki sosyalizmin insanlara ''sefalet, ölüm'' gibi şeyler getirdiğini yazmış.

Tabi o bahsettiği harika liberal ekonomisine karşı söylemlerimizde de gerçek dışı demiş. halbuki gerçekleri görmek istiyorsa tek yapması gereken biraz etrafına bakmak.

Ve bu işin komik kısmıysa zaten sosyalizm de yoksul diye bir sınıf olmaması. Yoksulluk sınırı ney ? Bir insanın temel gereksinimlerini karşılayamayacak durumda olması mı ?

Zaten sosyalizm senin temel gereksinimlerini karşılıyor ve yoksul denilen bir sınıfı ortadan kaldırıyor.

Ayriyeten sosyalizm sanki tam manasıyla uygulanabilmiş gibi herhangi bir ülkede uygulanan haliyle de karşıt fikir sunmak ayrı mesele.

Edit: Ya hadi tamam bakıcam sosyalizmin uygulandığı ülkelere. Sizin savunduğunuz x görüşünden de mahvolan onlarca ülke yazabilirim buraya.

Ayriyeten işinize gelince böyle sözlerle geliyorsunuz. Size dinle yönetilen devletlere bakın deyince ama o gerçek islam değil demeyi biliyorsunuz.
liberalizm aleyhine yazılan çizilenleri okurken kanser olmamak elde değil.
Liberalizm ile ilgili gerçekten hiçbir şey bilinmediğini gösteren başlık. Tatlı su komünistler ve sevgi pıtırcığı sosyalistler romantik sözlerle kendileri övüp mevcut sistemleri yermeyi çok severler ancak aralarında koreyi, sovyetleri, kübayı eleştiren bulamazsınız. Gerçek islam bu değilciler gibi gerçek komünizm de bunlar değilmiş. Komünizm kökenli devrimleri ve liberal kökenli devrimleri inceleyip hangilerinin halkı mutlu edip başarıya ulaştıklarını inceleyin isterseniz.

Gerçek komünizmde devlet elini bağlar, romantik özgürlük söylemli kampüs solcuları biraz şaşırdı tabii. Gidin 2-3 tane komünizm örneğine bakın. Liberal sistemler mükemmel mi derseniz tabii ki hayır fakat komünizm kadar sıkı değil, şirket kölesi olsanız da istediğiniz zaman ayrılabilirsiniz. Kafan eserse dünyayı gezersin, ülkeni gezersin. Yeteri kadar çalışıp birikim yaptıysan tabii. Her şey bireyin kişisel çalışmasına veya ailelerine bağlı.

7 milyarlık dünyada güzel yönetim şekli yok. Fakirlik ve ezilmişliği engelleyebilecek hiçbir sistem yok. Aksini iddia eden özel mesaj atsın tartışalım.

En ideali her ekonomik sistemin en iyi taraflarını alıp gerçekten halk için çalışabilen sosyal devletler kurmak. Gözünü para bürümüş gruplar ve onlara koşulsuz itaat eden cahil topluluklar oldukça böyle bir şey pek mümkün olmuyor.
Valla ben bilmiyorum liberalizmi? Tam olarak derdiniz ne mesela?

Az önce de biri ağlıyordu kimseye yaranamıyoruz diye. Sorun tam olarak bu olabilir mi acaba? Her yere yayacağım bu türden söylemleri ve her defasında daha yüksek desibelle güleceğiz.

Nereye kadar işe yarayacak sanıyorsunuz Böyle tarafsız ve gerçekçi olalım minvalinde yarattığınız o ortalamacılık kalkanı? Nereye kadar koruyacak sizi akp'den?

Böyle bir dönemde aşırı sırıtıyor, öyle böyle değil ama. Dünyanın en sırıtan yanmaz kokmaz kariyer inşası olabilir bu. Akp beni şaapmasın derken seni dinleyen 3-5 insandan da olma korkusu. Yarı-aydının arada kalmış dramı.

Önüne ne argüman atsan madde madde hukukun üstünlüğü, birey, özgürlükler, demokrasi diye alt alta sıralıyor.
Belli bir zümre eline almış gücü. Bunun adına da özgürlük demiş millete yutturuyorlar.

Eğer bu sistemle 10 kişi yükseliyorsa emin olun onlardan dolayı binlerce kişi geriye gidiyor.

Yani belli bir kitle uçup gitmişken geri kalanlar sefaleti yaşıyor.
türkiye'de liberalizm çok yanlış biliniyor maalesef.
güçlü olana eğilmek olarak bilindiği için...