bugün

laik yönetimin farkına varacak seviyeye gelmiş, insan söylemi.
vallahi sormayın sabahlara kadar.
Secularity düzenin türkçeleştirilmiş durumu. bu düzen ise fransız ihtilalinden hemen önce ortaya çıkmış olup , asıl görevi insanları dinsizleştirmektir. ne bir hristiyan işidir ne de bir müslüman. günümüzün modern koyunları tarafından pek sevilen el üstünde tutulan bir kavram. sizi güdenlere helal olsun ne diyim.
laiklik jean meslier'in tanrısızlığın ilmihali kitabından etkilenen voltaire'in temellerini attığı bir görüştür ve bir rejep tayyip erdoğan karşıtı olarak şunu söylemeliyim ki: hem laik hem müslüman olunmaz. yani rejeb'in haklı olduğu yegane konu budur. *
zira müslümanlıkta kutsal kitaptan uygulanması gereken devlet kanunları (hırsızı cezalandırma vs.) vardır ama laiklikte bunların tamamı kökten reddedilir.

dolayısıyla laiklik ne kadar süper lan sözü müslüman olmayanların sarfedeceği bir sözdür. hem müslüman olup hem de "ben yobaz değilim lan laikim" diyen kişi bildiğin cahildir.
laiklik bir devlet özelliğidir ve devlet politikalarının sadece bir dine yönelik olarak yapılmamasını ön görür. ben öyle anlıyorum. teknik olarak insan laik olamaz, inanıyorsa müslümandır, inanmıyorsa başka bir şey. ama müslüman olmayana laik denmez. laiklik insan sıfatı değildir, olamaz. bir insan için din ve devlet işlerini nasıl ayırabilirsiniz ki? devlet dairesine girerken besmele mi çekmeyeceğiz mesela?

artı bizim ülkemizde hatalı uygulanmaktadır. eğer gerçekten laiklik diye bir şey olsaydı ülkemizde, diyanet işleri başkanlığı kurumunun diğer dinleri ve inanışları da kapsamasını beklerdik sadece islamiyeti değil. ve gerçekten laiklik doğru ifade edilip doğru uygulansaydı insanlar kendini laik olarak ifade etmezdi. bence buradaki maksat devleti bir dini diğer dine karşı desteklememe durumu oluşturmaktır. ama insan için bunu yapamazsınız. insan neyse odur ve olduğu şeyin bakış açısıyla bakar olaylara. bu kadar basit.
laiklik senin sikinin keyfine ya da namusuna karışmaz. sadece yobazlığı giderir.
insan müslümansa eğer; devlet kanunlarında "hırsızlık yapanın eli kesilecektir" diye bir madde olması gerekir. aynı şekilde "zina yapanın ayağına 150 kere vurulur" gibi küçük düşürücü veya başka ağır ceza maddeleri olması gerekir.

dolayısıyla laik insan olunur ama bu zaten "laik devleti desteklemek" manasına gelir. dini inancı olan hele ki yönetim kanunu barındıran bir dini inancın mensubu olan kişi "laik olamaz" yani "laik devleti desteklemez". müslüman olsun hristiyan olsun buda olsun hede olsun hödö olsun farketmez.

şahsen laik devletin kanunları siyasi amaçlar uğruna şekilleneceği için asla sağlıklı bulmam. bugün idam vardır yarın yoktur, bugün birileri kayrılır yarın değiştirilir. devlet yönetimi için en iyisi dogmadır ve laiklik bunun tam tersidir. getireceksin hırsızın elini keseceksin, zina yapana atacaksın meydanda 150 kırbaç, çocuğa tecavüz edeni asacaksın ve hiç taviz vermeyeceksin, ben bunu bilirim.
Gündemdeki Haberler
güncel Önemli Başlıklar