bugün

türklüğe hakaret gibi bir maddesi* olması durumunda ortalıkta adam* bırakmayacak yasa. o değil de hani hepsi türktü öyle diyordu ya hani türk milliyetçiliğiniz. tamam bu sebepten böyle bir maddeye ihtiyaç duyulmamış peki o halde bu kapsamda kürtlüğe hakaret edene neden 301'den dava açılmaz. hadi onu geçtim hani o halkı etnik köken, mezhep, din vb. diye ayrımcılığa teşvik etme konusundaki davalar neden bunu kapsamaz.*
Türklüğe ve diğer milletlere hakaret etmek kadar, kötü ve caydırıcı olması gerekmektedir. Ayrıca sosyalizm kurallarından biridir, herkese eşit davranmak.
ismi kürdistan(!) olan ütopik bir ülkenin anayasasının üzerine kurulacağı temeldir. he ama türkiye'de sadece atatürk ve türklüğe hakaret suçundan dava açılabilmektedir ilgili maddeden yola çıkılarak. ki bunun üzerinde de çok durulmamaktadır, geniş kitlelere hitap eden organlarda dikkat edilmektedir. aksi takdirde sözlüğün akibeti youtube sitesinden beter olurdu...
nefret beyanı* henüz yasalaşmadığı için serbesttir. aslında vatandaşlık tanımı içinde kürtler ve ermeniler de varsa onlara edilen hakaretler de bu kanunun hükmüne bağlı olmalıdır. ama böyle olmadığını herkes bildiği için bu uygulanmamaktadır. ayrıca ifade özgürlüğünü hakaret adı altında kısıtlamak için kullanılan bir yasadan böyle güzellikler beklemek de manasızdır.
Türkiye'de türklüğe hakaret etmek, kürtlüğe hakaret etmekten çok daha yaygın ve sık rastlanır olduğundan ihtiyaç duyulmayan madde. Ben bu yaşıma kadar, türk kültürüne, türklüğe, türkiye'ye yerli yersiz hakaret eden tonla kişi gördüm, okudum ve duydum. kürtlüğe ise bu tür bir saldırı varmı? Varsa da benim haberim yok.
kürtlere hakaret etmek vb. düşüncelerim olmadığını belirterek şunu sormak isterim; ayrımcılık, eşitlik naraları atan insanlar, "sadece kendini düşünüyorlar" diyen kürtler, neden kürtlere yapılanı haksızlık olarak görür de diğer etnik gruplara laf atıldığında s.kini bile kaldırmaz ? ben baba tarafından arnavut, anne tarafından lazım. sormak isterim; kendilerine düşman olan bir türk milleti olduğunu söyleyen kürt insanı, hiç sormaz mı kendine neden insanlar bana düşman oluyor da arnavuta, laza, çerkese, bulgar a düşman olmuyor diye ? madem ortada bir sorun var, sormak isterim; sorunun kökenine inmek, hadi siktir et sorunun kökenini, biraz olsun geleceğe bakmak, "eğitimsiz" olarak nitelendirilen ve bununla suçlanan kürt halkını, ilmi alanda eğitmek, çocuklarının beynini birtakım türk ün kendilerine düşman olduğuyla değil de, pozitif bilimlerle doldurmak gerekmez mi ? orda eğitim, sağlık gibi imkanların yokluğundan yakınıp da istanbul a gelen kürt arkadaşlarımın, köşe başlarında kaldırım mühendisliği yapmak yerine, iyi bir eğitim görüp kendi insanına yardım yapması gerekmez mi ? parayı bulduktan sonra geride bıraktığı köylüsünü düşünmesi gerekmez mi ? tekrar söylüyorum. benim kürtlere karşı hiçbir garezim yok. lakin bu söylediklerim konusunda biraz kafa yorulmasını isterim. çok fazla kürt arkadaşım var muhabbetine girmek istemiyorum. fazlaca samimiyetsiz geliyor. fakat bir garip türk vatandaşı olarak, kardeş halkıma -haddimi de aşmadan- ettiğim iki cümle nasihat olarak kulaklara küpe olmasını isterim.
sadece türkler tarafından edilendir. dtp'nin politikalarına bakıldığında bütün kimliklerin haklarının savunulduğu da görülecektir. gerekli olmasa da bu böyledir, çünkü adında demokrasi ve toplum geçmektedir.
batıda çok sık duyulan görülen hissedilen hadise. asker ve devletin kurumları da sık sık yapar öle alışılmıştır artık.
kendini bilmez, karaktersiz, ezik insanların konuşacak bilgi birikimi olmayınca kullandigi kelimeler.
unutulmamalıdır ki kötü söz sahibine aittir.
saçmadır, anlamsızdır. kürt olarak mı doğmak istemişti onlar? sen türksün diye sana kimse hakaret edemezse sen de kürtlere sırf etnik kimliklerinden ötürü hakaret edemezsin.

ben de kürtleri zerre kadar sevmem; ama pkk sempatizanı olanları. bu bağlamda benim hakaret ettiğim insanlar kürtler değil pkk sempatizanları oluyor ve ikisi arasında büyük bir fark var.

bugün kürt anaları da bu vatan uğruna şehit olan yavruları için ağlıyorlar. bakın vurguluyorum: bu vatan uğruna, şehit. sen şimdi bu anaya, bu ananın evladına nasıl, ne hakla hakaret edebilirsin? bi' laf konuşurken dur, düşün, tart öyle konuş!
kürtlüğe hakaret? türklüğe hakaret?

lan insanlığa hakaret etmek nasıl bir şey ya? olm senin kökenine in bakayım ne çıkacak oralardan. abi böyle bir şey nasıl olur ya? bir insan baska bir insana sırf kökeni böyle diye neden küfretmek gereği duyar?

apo göt oğlanın teki, hitler göt oglanın teki, ben de göt oğlanın tekiyim yani bu ne yahu? apo için kürtlere hitler icin almanlara mı küfür edceğiz yahu?

ne sucu var insanların.

ben türk'üm bu sadece kimliğimin yansıması belki kürt de olabilirdim nereden bileyim ben. bana mı sordular sanki ne olacaksın diye.

ben kız olsam herkese verirdim lan?
21. yüz yılda ya da 3. milenyumda iki lafından biri kürtlere hakaret içeren 'soydaş' olmaktan utandığım ırkçı salatalıkların sık sık başvurduğu ve buna rağmen 17000 yıllık tarihimizde* kimseye bir tek laf etmemişiz muhabbeti çevirebildiği bir ülkede kürt kardeşlerimin bugün yüzleşmek zorunda olduğu ama yakında mutlaka hep birlikte kurtulacağımız insanlık suçlarından birisidir.