bugün

pek bilinmeyen bir gerçekliktir. şöyle ki, atatürk olmasaydı kürtler modern düşüncelerle nasıl, ne zaman, nerde tanışabilirlerdi? hür ve bağımsız kürdistan fikri, ümmetçi düşünce ikliminin çoraklığında nasıl ortaya çıkabilirdi? elbet bi zamanlar bu yeni, modern fikirlere aşina olurlardı belki ama etkisi bu denli olabilir miydi? büyük kürdistan mefkuresi için bu kadar yol katedilmiş olabilir miydi? modern ulus düşüncesini, millet olgusunu geri kalmış topraklara taşıyan, aklı ve bilimi milletine empoze etme uğraşı güden atatürk' ün ilerici aydınlanmacılını, kürt evlatları, elbette çoğu türk insanından daha fazla dersler çıkararak mücadele sahnesine taşımışlardır. atatürk ve getirdiği yeni fikirler olmasaydı abdullah öcalan modern uluslaşma aşamasından geçmemiş bir coğrafyada nasıl olur da marksist düşüncelerle tanışabilir, nasıl modern eğitim alma ayrıcalığına erişebilirdi? bugün bunun gerçekliğine bazı kürtler şahit olabiliyorlar. o yüzden atatürk'e minneterlar. hatta bazıları "biji serok atatürk" diye bile haykırabilirler.
Ben tarihçi olarak bu durumun üzerinde çok durdum ve araştırmalar yaptım. ( Amatör bi araştırma ) Geniş çaplı olmasa bile kendi çevremde bulduğum kürt arkadaşlarla konuşma imkanım oldu . bulunduğum yer itibariyle de buna elverişlidir. Atatürk'ü çok seviyorlar onlara minnette duyuyorlar . ama türkiye cumhuriyeti ikinci cumhurbaşkanından nefret ediyorlar. türk kürt çatışmasının sorumlusu olarakta ismet inönü'yü göstermekteler.
Hassiktirin ordan dedigim baslık. Bizim lisenin yüzde 40 ı kürttü ve daha içlerinde bir tane bile atatürk ü seven, sayan, bir minnet olsun duyan ne gördüm ne de duydum. Aksine alayı sallayıp duruyordu. Şehir efsanelerini değil de gerçekleri konuşalım. Yok çok araştırma yapmışmış bilmem ne ben içlerinden bildiriyorum size amk.
yapilan sosyolojik arastirmalari bilemiyorum ama tanidigim kurtlere baktigim zaman asla boyle bi sey duymadim.

bence bu baslik istisnalar kaideyi bozmaz sozu ile curuyor.
Benim tanıdığım Kürtlerin birçoğu saygı ve minnet duyuyordu.
Ben bu saygının aile kaynaklı olduğunu düşünüyorum. Ağaç yaşken eğilir diye boşuna dememişler.
Has hakkariliyim ve gazi mustafa kemali çok severim.adamın kurucusu olduğu ülkede yaşıyoruz başka türlüsü düşünülemez zaten.ha kürtler arasında sevmeyen yok mu çok var ama sevmeyen birçok türkün bile olduğu yerde gayet normal.