bugün

çokta yanlış olmayan cümle ama otur bi dinle önce.

1000 yıldır berbaber yaşayan türkler ve kürtler arasında çokca dilini unutma ve peşinden gelen bir etnik köken unutması olmuştur.
yani pek çok kürt, türklerin arasında yüzyıllarca kaldıktan sonra türk, pek çok türkte kürtlerin arasında yüzlerce yıl kaldıktan sonra kürtleşmiştir.

ben buna kendi gözümle şahit oldum.
sülale 1500 lerde doğu da bir yere yerleşmiş. sülalenin bir kolu da cihanbeyli ye yerleşmiş.
yıllar sonra, yakın zamanda yani amcalardan biri bu hikayeyi araştırmış ve cihanbeyli de olduklarına dair bilgiler edinmiş.
kalkmış gitmiş oraya. 1970 lerde oluyor olay.
sormuş soruşturmuş. benzer bi hikayeye sahip bir sülaleyi orada bulmuş, kendi ağzından anlatışını yazıyorum.
"bi köye gittik. orada bizi karşılayanlar arasında bi amca vardı sandım ki yıllar önce ölen memet amcam dirilmiş. o kadar benziyordu"
sonra sohbet ilerledikçe onların kürt olduklarını iddia ettiklerini anlıyor. yav diyor aynı sülaleyiz. biz türküz siz nasıl kürt oluyorsunuz.

aslında nasılı açık. cihanbeyli deki kürt nüfus yoğunluğundan kürtleşmişler.

sanırım benzer bir durum karakeçili aşiretinde de var.

ha bu kürt yoktur demek değildir.
zaten o dönemleri bilen bilir. kimse ülkede kürt yoktur demiyordu. devlette demiyordu.
bazı aşırı siyasi partilerin tutmayan, fazla dillendirilmeyen bir söylemi propaganda amaçlı ayyuka çıkarıldı.