bugün

Irkçılık yapmayarak, kürtleri sorun haline getirmeyerek bu sorun çözülebilir en önemlisi pkkyı bitirerek. Devlet kendi otoritesini koruyup ağırlığını ön çıkarmalı adamlar senin ülkende bağımsızlık mücadelesi diye dağa çıkıyorlar bunun olmasının en buyuk sebebi fazla cesaretli olmaları bu cesarette devletin sürekli onları şımartmasından dolayı..
(bkz: ermeni soykırımı)
(bkz: kürt soykırımı)
kardeşler, bu memlekette fuhuş olduğu müddetçe,

-anarşi bitmez.
-terör bitmez.
-zulüm bitmez
-kan dökülmesi bitmez.
-bitmez oğlu bitmez.
-kardeş kavgası bitmez.

bu ve benzeri belalar allahın bize cezasıdır. gözümüzü açalım artık.
dün bir tane kürt abimiz, arabası pkk tarafından durdurulduğu için pkk'ya lanet okuyor, hepimizin kardeş olduğundan bahsediyor, toprakları göstererek hepimize yeteceğinden bahsediyor ve savaşın durması gerektiğini haykırıyordu.

anlayacağınız kürt sorunu kime göre ve neye göre sorun teşkil ediyor önce buna bir karar vermemiz gerekiyor. pkk'yı lanetleyemeyip, peşkeş çekenlerin azalması ve bitirilmesi öncelik olmalı.
1. eyalet sistemine gecerek.
(eyalet olunca illaki baskanlik sistemi olmak zorunlulugu yok ve olmamalidir da, ülke bölünmesi de eyalet sistemi ile gerceklesmez. ilceyken il oldu, sonra eyalet olup ülke olan bir yer var midir? bilmiyorum.)

2. asiret olayini tamamen ortadan kaldirarak. (farkinda degiller fakat; kürt halkinin en büyük düsmanlari asiretlerin kendileridir.)

3. egitim sisteminin tamamen degistirilmesi. evet, kürt halki kendi dilinde egitim almali. sebep: bir insanin anadilinde almis oldugu egitim, kisinin sonradan ögrenmis oldugu bir dil ile malesef es degerde degil. kendi dilinde okudugunu, duydugunu sonradan ögrenmis oldugu dilden daha cabuk ve daha iyi kavrayabilir. bu da egitimde su an olan eksik bilgilerin giderilmesi icin muhtesem bir gerec olarak kullanilabilinir. ayrica; kültürel zenginligi arttirabilir.

ülke ici anlasmazliklara yol acabilir düsüncesi:
kanada örneginde de oldugu gibi bazi bölgelerde fransizca ve bazi bölgelerde de ingilizce konusulmaktadir. bölgesel dil sorununun karsisina gecmek icin de türkce dersi verilebilinir. ya da eyalet sistemi oldugu icin özel dil egitimleri verilebilinir.
ayrica; iletisimin cok hizli oldugu bir cagda bunun sorun olacagini hic düsünmüyorum.

4. komsu ülkelerdeki ticari iliskiler ve gelir dagilimi. doguda bir kacakcilik gercegi mevcuttur. bunun önüne gecmek icin sanayilesmeye ve sanayilesmenin ihtiyaci olan müsteriyi de komsu ülkelerde bularak cözebiliriz. bunun icin de egitimli eleman ihtiyacini yine egitim sistemine eklenecek olan dual egitim ile egitilmis cirak, kalfa ve ustalar ile cözebiliriz.

5. pkk: fatal error
hdp: olursa bunlarla olabilir.
meseleleri mesele etmezseniz mesele kalmaz.
Provakasyon, eylem yapmak için sokağa dökülenlerden iki üç tane vursunlar, polise de ateş etme yetkisi versinler. O zaman bak bakalım kalıyor mu ortada kimse?
Kürt sorunu yoktur pkk sorunu vardır.
Yazılanları okudumda 1-2 kişi "soykırım" demiş arkadaşlar ermeni soykırımı yüzünden dilimiz yandı zaten ne daha soykırımı? Tüm ülkeler bunu kullanarak iş yapıyor aklınız nerede sizin? Bazılarınızda "kısırlaştırma" demiş bu sistem Çin'de uygulandığı zaman tüm dünya ayaklandı bu kadar basit düşünmeyin. Öldürmekle çözüm olsaydı bu ülke 30 yıldır birbirini öldürüyor zaten çözüm buldunuz mu?
En başta ötekileştirme politikalarından vazgeçilecek mesela ABD'de siyah çocuk ile beyaz çocuk karışık olarak bi okul düzenlemiş her beyaz çocuğa bi siyah çocuk düşercesine, sistemin amacı; birbirleri ile kaynaşıp artık onu farklı görmemek onu anlayabilmek. Ama bizde öyle değil adam Türk olup doğuya gittiğinden farklı gözle bakılıyor ajan mı diye. Adam Kürt olup batıya gitse farklı gözle bakılıyor terörist mi diye. Doğu'da Türk dövülüyor batıda Kürt, sonra çözüm lütfen deniliyor önce ötekileştirmeyeceksin. Ötekileştirmeyip silahlarda durduğu zaman her şey yoluna girer.
çinde olduğu gibi çocuk yapma sınırı koyabiliriz aslında ama tayyip kabul etmez.
israil yöntemiyle, yapılan her saldırıya 1000 misliyle karşılık vererek.Ulan şunu anlamıyorum, sanki komşularımız finlandiya, norveç naif naif yasalarla yönetiyoruz.Avrupa birliğiymiş uyummuş, hümanizmmiş.Hepsinin canı cehenneme ulan.
Olmayandir. Artik olmayan coktan bitendir.Kürt degil pkk sorunu vardir. Simdi beni milliyetci veya fasist gibi gorenler olabilir. Normal hayatimda tam aksi gorunebiliyorum. Lise zamani ergen vatanperver duygulari saymazsak son 8.9 yildir kürt mevzusunu savundugum kadar neyi savundum bilemiyorum. Her kesimin cahili asirisi hic cekilmiyor. Ama elini vicdanina koy ve kürt sorunu vardir deme. Bu kadar magduru oynamayin. Ayiptir. Bir ayrimcilik mi var? Varsa doguda senin odemedigin elektrigin suyun, kimilerinin yakip yiktigi yillarin dukkanlarin parasinin benden cikmasidir. Suan devletten ne gibi bir sikayetin olabilir ?Haaa sen teror orgutune yapilani kendine yapiliyor gibi gorup onlarla kendini bir tutuyorsan o zaman baska. O zaman da yine pkk sorunu savini dogrulamis oluyorsun.
Kürtleri görmezden gelemeyiz artık. Azınlık gibi yaklaşmayın. irkçı biriyimdir. Bunu hak ediyorlar sonuna kadar ama neden lazı trakyalısı ayaklanmıyor. Doktorumuzu öldürüp evlerimizi soyuyorlar. Görüntü kirliliği.
(bkz: sendero luminoso)
sadece diyalog ile hele karşisinda bunun icin hevesli kisiler varsa diyalogtan baska hicbir yola basvurmazdim.
verin güneydokudaki 12 ili bu kahpelere batıdaki akdenizdeki karadenizdeki kürtleride postalayın doguya al sana devlet ne bok yiyorsan ye de. yeni sınır hatlarına ör örgüyü koy askeri orada ne bok yerlerse yesinler.
Pkk'lı kürtlerin kökünü kazıyarak.
güncel Önemli Başlıklar