bugün

sanki halihazırda ülke bölünmemiş gibi bu bölücülüğü sonlandırmak amaçlı atılan demokratik atılımı suçlamaktır.
demokratik olmayan süreçte bölünme korkusu yaşayan doğru düşüne bilen zihniyetin sanısıdır. demokrasi sadece dağdaki teröriste ise kürt halkına açılıyoruz diye bütün ülkeyi kaosa sürükleyen bir açılımsa doğru koşmuş sanıdır.
(bkz: bop)
meclisteki ''kürtlerin sesiyiz'' diyen partinin yaptıklarını görebilmiş olan vatansever insanların katıldığı düşüncedir. bu memlekette sadece kürt de yoktur. bu topluluk kendini ne sanıyor da özel haklar istiyor? bu ülke de tek halk mı var? arap ne? pomak ne? x ne y ne z ne? bu memlekette her insan eşittir. hukuksal konularda en ufak bilgi sahibi olmayan insanların ülke siyaseti hakkında ilginç ilginç muhabbetler yapması cahilliktir. her yeni hukuksal hak, ondan sonraki gelecek olanlara hukuksal temel hazırlar.

çoğu ülkede ciddi nufusa sahip halklar var. amerika da, fransa da vs... hiçbirinin böyle bir isteği yok. kimliğimizin tanınmasını istiyoruz gibi saçma sapan bir iddiaları yok. şimdi o insanlar modern yaşıyor biz öyle değiliz gibi aciz bir iddiada bulunacaksınız. komşumdan tut çevremde sürüsüyle mevki sahibi, kişilik sahibi kürt insanı var. ve sürüsüyle de bu şekilde insan var. bunların çoğu zengin çocuğu olan kürt diyeceksiniz. değil arkadaşı... alnının teri ile belli yere gelmiş bu kişilerin çoğu. bırakın bu yalanları...

bir ülkenin eğitim dili de tanımlıdır, yönetim şekli de vs her şeyi tanımlıdır. bunlara uymaktan başka kimsenin çaresi yok. bunları kaynak olarak götümden öğrenmedim. herkesin bildiği işi yapmalı. nedense bu topraklarda herkesin en az 20 yönü var... hacı olma, hoca olma, mühendis olma ve doktor olma gibi çok yönlü yeteneğe sahip bazı tipler. şimdi de her önüne gelen çıkarları doğrultusunda siyasi sloganlar atmaya başladı.

özetle; herkes haddini bilecek bu topraklarda. hemen tuhaf tuhaf bakma, kürt ne kadar bilecekse türk de aynı derece haddini bilecek, diğer halklar da. kardeşlikten bahseden çoğunuz değil, türk insanıdır. komşum da kürt, iş arkadaşım da kürt ve çevremde de çoğu insan öyle. hepsi de vatanına* ve milletine bağlılar. bu ülkenin olmasında hepsinin bireysel olarak yeri var. hepsi bu vatanın değerli birer evlatları. kalbi ülkesinden yana atan insanlar. ve bu insanlar, bizlerin hakları yok gibi saçma sapan iddialar da bulunmamaktalar. çünkü hepsi benle aynı haklara sahipler ve mutlular. olurda bir gün bazı topluluklar bu hakları arama adına işi şiddete taşırsa, bu insanlar yine türk milletinin yanında olacaktır. çünkü bu insanlar türk milletinin birer evladı. ve bu sorunlar kan ile de çözülecekse, yine bu vatansever insanlar bölücülerin karşısında olacaktır. ve çoğunuza batan bir gerçekle bitirelim, hiçbir zaman bu hakları bazı kürt topluluklar kan ile çözmeye çalışmayacak. nedeni; hiçbir topluluk yok olmak istemez.
hala "sanmak" safhasında olan insanlar için çok üzücü olan durum. üzerinden kamyon geçen insanın hala "acaba bu kamyon bana çarpar mı?" diye düşünmesi gibi bir şey.