bugün

olayları köpekbalığının gözünden göstermek amacını taşır. en rahat izlememiz gereken sahneyi en gerilerek izlediğimiz sahne haline getirmek için yapılır.

neden rahat izlememiz gerek? bizim sorunumuz köpekbalığı çünkü. nerde olduğu, nerden geleceği muamma. bizi kasan da o zaten. e ne oluyor? köpekbalığının gözünden seyredince olayı, onun nerde olduğunu anlayıp, suyun içindeki adamın boşa çırpındığını görüyoruz. halbuki dışardan çekse, köpekbalığı ha geldi ha gelecek diye heyecan yapıcaz.

ha ben bunları söylüyorum ama korkmadım mı tüyü bitmemiş ergenken jaws'ı izlediğimde? altıma sıçtım afedersin. allah o steven spielberg'in gani gani belasını versin inşallah. filmi izledikten sonraki 5 yıl tatillerde denizin keyfini çıkartamadım. kıyıdan fazla açılamadım. denizde bir yerim kanadığında üç buçuk attım olanca kudretimle. bodrum'da köpekbalığının ne işi var oysa ki.
alttan da rın rın rın rın sesi verirlerdi kamera suyun altından çekerken. o sesi jaws'ın kendisinin çıkardığını bile düşünmüştüm bi müddet.
görsel