bugün

Dürüst, çalışkan, namuslu, Müslüman Türk halkına ait bir gerçek.

Biz harama bulamayan, çalanı çırpanı sevmeyen insanlarız çünkü. Soran olursa hırsızların, devlet malını yiyenlerin Allah belasını versin dersiniz pampa.

görsel

Kyk borcu ödenir mi amk!
yakında tapu ve kadastro olayına dönecek olaydır. istedikleri para değil çünkü.
parayı çekip karı kızla yerken keyifleri yerinde olan 5 milyondur. (istisnalar hariçtir)
üniversitelerin tüm illere yayılmasının bir ticaret ve gelir modeli olmasının, bunun sonuçlarının tabana yayılmasının soncudur.

sermayesi bol olanlar üniversite açıp vergi indirimlerini cukkaladılar. öğrenci alıp mezun edip karları cukkaladılar. devlet üniversiteleri arttırılıp kadroları yandaşa partiliye dağıtıldı, üniversite sayıları azken üniversite okuyamayacak, hatta kusura bakmasınlar ama, 3-5 matematik sorusu anca çözecek arkadaşları üniversiteye yönlendirerek işgücüne ve üretime katılmalarını geciktirdiler. farklı illere göndererek oraların ticaretini coşturdular. elbette bu paralar arkadaşlar kendi paralarını çıkartmadılarsa velilerden gitti. kyk ile yılı tamamlayan kardeşlerim de olmuştur, zor iş herşeye rağmen.

ama işe alımda hatrı sayılır süre deneyimi olan birisi olarak söylemeliyim, üniversite mezuniyetini bu kadar olmazsa olmaz yapmamalıydık. bugün büyük üniversitelerin bile diplomasının kıymeti yok ki, biz aradığımız işi piyasada tecrübe etmiş insan arıyoruz. yabancı dili kullanan, office programlarını iyi kullanan, iletişim becerisi iyi insanları arıyoruz. tamam üniversite eğitimi iyidir ve belli noktalarda gereklidir de, iş piyasasının en temelde istediklerine karşılık değil ki.

e şimdi yazık değil mi bu insanlara? eli bol olsa iki ayda bir gelen taksidi herkes öder. ne yani, 5 milyonun 3-4 milyonu mu pisliğine ödemiyor; bu kadar mı aşağılık görüyorsunuz bu ülke gençlerini??

yazık demem şundan; ben y kuşağı içinde kalıyorum, x kuşağı mezun olduktan sonra kendisine talip olan şirketler içerisinden seçim yapacak kadar bol alternatife sahipmiş. biz iyi şirketlere hemen ulaşamıyorduk, ama işsizlik gerçekten çok idealizm veya çok büyük şanssızlık/beceriksizlik olmadığı sürece hayatımızda yoktu. işsizliğe mezun olmak nedir ya? 4 yıllık üniversite mezunu olarak asgari ücrete duacı olmak nedir ya??

konuşmalı bunların hepsini. en iyi ihtimalle asgari ücrete iş bulacak yeni mezun o taksitleri nasıl ödesin veya kalanla nasıl hayatını idame ettirsin? ben gerçekçiyim, snobluğun alemi yok. bundan 15 yıl önce iş hayatına başladığımda aldığım para iki asgari ücretin üstündeydi. şükür bugün çalıştığım şirket de iyi okullardan mezun yeni mezun işe başlayan çalışanlarına iki asgari ücretin üzerinde ücret verebilecek bir şirket. ama kaç tane var bu şirketlerden veya bu kadroları kaç kişiye dağıtabileceğiz?

bunları kendine dert edecek makamlar ve merciler var. bakın onlar neyle uğraşıyor? oradan anlayın halimizi. 5 milyon kişi ya, çok yazık.

not: eski bir kyk lı olarak birkaç ay geriden gelerek rutin ödediğim borcun, 2008 krizinde ihtar çekerek tamamını talep eden, bununla zaten o dönemde sekteye uğramış maaş ödemeleri alan beni iyice sıkıntıya sokup 2-3 yıl mali depresyona gönderenlere hakkımı helal etmiyorum. elbette geri ödeyin ama asla hayatınızı idame ettirmenin önüne almayın bu ödemeleri. yatırım tavsiyesi değildir.