bugün

son birkaç gündür tartışıldığına şahit olduğum durum. doğruluğundan emin değilim.
Ezber Bozan açıklama: “Kurban, hayvan kesmek değildir.”
Kurban Bayramı yaklaşırken kamuoyunda islamcı-sosyalist olarak bilinen yazar Eren Erdem’in kaleme aldığı ve büyük ilgi gören Devrim Ayetleri kitabında yer alan bir iddia ciddi bir tartışma yaratacağa benziyor.
Devrim Ayetleri kitabında yer alan iddiaya göre, islam dininde “hayvan kesmek” gibi bir ibadet yok. Kurban, hayvan kesmek değil.
Erdem iddiasını, Kur’an ayetlerine ve hadislere dayanarak kitabında şöyle anlatıyor:
“Kurban kelimesi kurb kökünden türemiş bir mastardır. Bu kökten türemiş bir kavrama daha sahibiz: akraba kavramı. Kurban kelimesi anlam itibariyle ‘yakınlaşmak’ manasına gelen bir kelimedir.
Kur’an-ı Kerim’i açıp, Arapça orjinalini incelediğinizde, “kurba vel yetam vel mesakini” ifadesini her zaman yan yana göreceksiniz. Yetam ve Mesakin, yetim ve miskin/fakir demektir. Kurba ise, Allah’a yaklaşma olarak göze çarpar. Yani Allah’a yaklaşmanın yolu, yetim ve miskinlerden geçmektedir.
Yani yetim ve miskine yaklaşarak, “Allah dışında ki belirleyici totemlerin dayatmalarından uzaklaşıyor, dolayısı ile Allah’a yaklaşıyorsunuz.” Bu yaklaşma, bedensel değil, ideolojik bir yaklaşmadır. Yani ezilenlerin ideolojisine yaklaşma, devrimcileşme…
Mezbahalarda, eli kanlı kasapların ağzından çıkan Arağça dualar eşliğinde yapılan iş, Hz. Muhammed’in hayatı boyunca hiç vuk’u bulmamış bir uygulama olması hasebiyle din dışıdır. Ortadoğu’da hemen hiçbir ülkede böyle bir uygulama yapılmamaktadır.”............ iddia aynen böyledir efenim. eğrisini doğrusunu tartışmak ise bu işin uzamanlarının vazifesidir.
şimdi böyle bir iddiaya karşı "kurban var" diye kısa ve geçiştirme cevap vermek olmaz.

Serdar tuncer'in fetih 1453 hakkındaki sohbetinden alıntı yapacağım. Trakya ağzıyla anlatıyor;
+ocam sana bi soru deyivecem bilebilcen mi?
-so gızım.
+şimdi yunanistanda bi gadın evliya gızını keseceemiş de şeytan bi geçi getirmiş onu kesmiş doğru mu?
-kızım demiş, bunun neresini düzelteyim? Yunanistan değil arabistan, gadın evliya değil ibrahim peygamber (as). Kızı değil oğlu. Şeytan değil melek. Geçi değil goç. Bunun neresini düzelteyim?

Sohbetin orijinalini dinlerseniz daha iyi olur ama konuyla ilgili olduğu için ayrıca yazmak istedim.

Gelelim düzeltmeye. Günümüzde kendini hoca sanan halbuki alim olmayı sadece kendinden öncekileri reddetmek, satıhçı olmak ve iddialı konuşmaktan ibaret sanan çoğu denî gibi bu eren erdem isimli yazar arkadaşımız da sadece kurana bakarak hatta ona bile yarım bakarak bir görüş getirmiş. Adam sadece kelime anlamından fetva verdi ve bir ibadeti reddetti!
Ben bahsi geçen "devrim ayetleri" isimli kitabı okumadım, keşke görüş farklılığı açısından okusaymışım ama bu da benim eksiğim. Üstteki entryye refere olacak biraz.

Adam fetva vermiş. Hem de büyük fetva. Mesela "insanlara zararlı haşeratı öldürmek abartmamak şartıyla caizdir" fetvası o kadar büyük bir laf değildir ayrıca dinin temel esaslarına da aykırı değildir.
Ama burada bahsedilen fetva bir ibadeti reddediyor. Kendince bir bid'atı temizliyor ama kendince böyle görse bile kurban bizim açımızdan bir ibadettir. Eğer bu bir bid'atsa bile reddedebilmek için sağlam kanıtları olmalı.
Bakın kanıt diyorum. Kurandaki bir kelimenin anlamına dayalı yorum demiyorum. Ona kalırsa salat-namaz arasındaki kelime farkına bakarak (haşa) "namaz yok" diyenler de haklıdır. Ki değillerdir.

Hala okuyan var mı bilmiyorum ama devam edeceğim.

Kur'anda saffat suresinde geçiyor ibrahim peygamberin (as) oğlu ile olan kıssası. Haşa kur'anın bir kısmının doğru bir kısmının uydurma olduğunu iddia edebilecek biri var mı bilmiyorum. Ama bizce tamamı doğrudur ve bir harfi dahi olsa reddedilemez. Bu adam reddediyor.

"öyleyse rabbin için namaz kıl ve kurban kes" kevser suresi ikinci ayet.

Bu ayeti arapçadan kelime kelime çevrilirse daha iyi olur. Çünkü oradaki "ve-nhar" kelimesinin "kurban kes" anlamında olduğuna emin olmak gerekir. Şurada da bahsedildiği üzere: https://eksisozluk.com/ve...search&author=dafaiss

son olarak;
hayvanları neden öldürüyorsunuz diyenlere hitaben: etler tarlada yetişmiyor malesef. Üstelik diğer varlıklar, yani hayvan ve bitkiler insanlar yararlansın diye yaratılmıştır.

Ayrıca orucu sadece ramazanda kurbanı da sadece kurban bayramında sorgulayanlara da gülesim geliyor kusura bakmasınlar. Mesele sorgulamak değil, yumurtlamak da değil, yumurta götün ağzına gelince ağızdan çıkan sözler yani sorgulamanın vakti.
Peki namazı da gün boyunca sorguluyor musunuz? Ya zikir? Elinize para geçince de haccı mı sorgulayacaksınız acaba?

Bütün mesele budur.