bugün

Atomu parçalamak kadar zor bir eylemdir. Fakat deneyelim:

*Bir kere kurban kesmek “farz” bir ibadet değil. Bayramlığını bile tartışabilirim ancak Onu Müslümanlara bırakıyorum. onlar tartışsın.

*ikincisi kurban bayramı tatilinin bir amacı, kurbanını bizzat kesecek olan kişilerin, kesim işleriyle uğraşacak olmalarıydı. Zamanlarının büyük bölümünü etlerin kesimi ve tanzimine ayıracak olmalarıydı. Fakat artık daha bir “şehirli” hayatı yaşıyoruz. Kurbanları yaygın olarak vekaletle kestiriyoruz. O yüzden bu sebep de ortadan kalktı diyebiliriz.

*Üçüncüsü, her bayram tatilinde olduğu gibi topluca yollara çıkıyoruz. Kazalar oluyor. Ölümler oluyor. En azından bu ölümlerin önüne geçmek için tatilin kaldırılması lazım:

Bu kurban bayramının trafik kazaları bilânçosu:

142 ölü 859 yaralı.

(Bunun yanında 23 ilde boğulma vakaları da yaşanmış.

Kaynak: https://www.sozcu.com.tr/...inde-aci-bilanco-2595277/)

Ancak bu demek değildir ki tatil gereksiz. Tatil gerekli. Kurban Bayramı tatili iptal edilerek, senelik izinlere bir hafta daha eklenmesi uygun olur diye düşünüyorum.

Ya da milletin yollara kolay çıkamayacağı, böyle kış aylarında falan bir hafta tatil olsun. (yılbaşı haftası ya da çocukların aileleri ile beraber vakit geçirmeleri için, Sömestr tatilinin ilk haftası da bence olabilir.) Böylelikle yollarda yoğunlaşma olmayacağı için daha az trafik kazası olacaktır.

Not. Kurban Bayramı tatilinde aile ziyaretleri yapıp, büyüklerin elini falan öpmüyorsunuz. Onu da biliyorum. Bana onunla gelmeyin.