bugün

efenim küçükken ile; ilkokul, ortaokul ve liseyi kapsayan bir zaman dilimi kastedilmiştir. böylece tespiti spesifik olmaktan çıkarıp daha geniş kitlelere yayabilme şansımız zuhur etmiştir bir anda. ben de şaşırdım bu duruma, yalan yok şimdi.

efenim bu kalem kutusu tutkusu öyle hafif bir şey değildir ciddi anlamda. bazı bünyelerde fetişizm kıvamına geldiğini bile gördüm, o derec ciddi bir konu. kalem kutusunu alıp kaçtığım ya da alıp yere attığım kızların şikayeti sebebiyle az dayak yemedim öğretmenlerden. içinde çok çokönemli şeyler, gizli bilgiler varmış gibi bir tavır takınmasalar benim/ bizim o eylemleri yapmak için bir sebebimiz olmayacaktı ama etki- tepki kanunu işte. onlar böyle gizemli insan triplerine girnce ben de/ biz de bu yönde eylemler yaptık. iyi bok yedik sanki.

kalem kutuları kimi öğrenciler için, bir statü kazanma aracıdır. eğer çok civcivli, ilgi çeken bir kalem kutun varsa kızlar arasında gündem sen oluverirsin. gelip incelemeler, "nerden aldın ya çok güzelmişler" havada uçuşur. mutluluk verici bir etkisi vardır bu açıdan bakıldığında. ama iş kalem kutusu almakla kalmıyor maalesef, onun içine gerekli gereksiz her türlü kalemi koyup doldurman gerekiyor. ağzı zor açılmalı, o derece. aksi halde kendi başına kalem kutusunun şıklığı çok fazla anlam taşımıyor hani. stratejik davranışlar isteyen bir konu bu.. valla bak..
çift tarafı da kullanılabilen, oyuncağa benzer, sert plastilen yapılmış kutular vardı. çok kıymetliydi. her çocuk bu kutuya karşı bir tutku yaşamıştır.