bugün

koyun alacaklara isim önerileridir. mesela bakara ya da makara olabilir.
siyahsa kömür beyaz veya sarıysa makarna olabilir.
kurbanlık!
Alyona olabilir. Cok sevdigim bi kitapta kecisinin adını alyona koymuslardi. O zamandan beri alyona adinda bi kecim olsun isterim.
(bkz: seçmen)
Kaval çalamazdım belki ama kavalın eksikliğini de hissettirmezdim çalarken.
Akepe seçmeni.
endoplazmik retikulum gbi fantastik bir isim olabilir * yada atiba hutchinson olsun ;)
koyun alacakların zaten bir ismi yok mu dedirten anketsel.
mahmut efenim. tamam durun eksilemeyin ben hesabı silerim
eğer koyun bulamayıp keçi alırsanız, abdurrahman çelebi koyasarsınız.
kurbanlık koyun.
ampul olabilir.
Hüloğ.

Entry burada sözlük.
kınalı.
aktroll, akit, yeni şafak okuyucusu, son paralel bükücü.
kurban bayramına aylar kala akla gelen isim önerileridir.
Direkt koyun diyebilirsiniz çünkim bu koyun kelimesi Türkçe'nin en eski kelimelerinden biri olup Köktürkçe'de y ile n arasında bir sesi veren üzeri çizgili n harfi ile temsil edilen ses ile telaffuz edilirdi. Köktürkçe'den sonra Eski Uygur Türkçesi'nde bu sesten kaynaklı oluşan iki ağızda (y ve n ağzı) Budist çevrede bu ses y sesine çevrilip koyn, Maniheist çevrede bu ses n sesine çevrilip kony diye telaffuz edilmeye başlandı. Karahanlı Türkçesi döneminde bu ses Budist Uygur çevresinde olduğu gibi y ye çevrilip kelime koyn diye telaffuz edildi. Eski Anadolu Türkçesi'nde kelime başındaki k'ların ötümlüleşmesinden mütevellid kelime goyun oldu. Bu dönemden sonra Osmanlı Türkçesi'nde koyun olmaya başladı ve böyle devam ederek bugün Türkiye Türkçesi'nde koyun olarak kaldı.

Biraz alakaya maydonoz durumu gibi oldu ama hazır kelimeyi bulmuşken bildiklerimi aktarayım dedim.
"banada" çok mantıklı olurdu
"Banada Koyun"
Kız olursa rabiya erkek olursa koç olabilir.
Gündemdeki Haberler
güncel Önemli Başlıklar