bugün

evet, ben böyle bir insan gördüm. kötülükler karşısında "inancın yoksa ne yapacaksın?" diye sorduğum bir insan, kötüler elbet karşılıklarını alacaklardır diye cevap verdi bana. önce bir dumur, sonra bir düşünme aşaması; en sonunda göt yırtılana kadar bir gülüş.

evrendeki herşeyin tesadüf, sahipsiz olduğuna inanan; fakat dünyada kötülük yapan insanların bir şekilde yaptıklarını geri bulacağına inanan insandır bu, tanım olsun bu da. arkadaşım, ben anlayamıyorum bu ateisti. diğer ateistler höykürmesin arkadaş, benim derdim bununla sadece; ateiste de agnostiğe de saygım var. laik aczmendi müsveddeleri sizi, neyse. ama bu arkadaş, garip bir arkadaş. insan kendiliğinden oluyor, bu evren, bu düzen; bu müthiş olaylar kendiliğinden, hepsi rastgele... ama kötülük yapan insan, yaptığı kötülük kadarını kendisi görüyor! ne kadar mantıklı lan bu ateist? düşünmeden edemiyorum, "kız tavlamak için mi ateist ayaklarına yatıyor?" diye. ama yok arkadaş, açığını da yakalayamadım daha; götüne çakmak tutunca bismillah falan da demedi hiç.

bir yazı okumuştum. dayı diyordu ki, 1'den 10'a kadar, 1-2-3-4-5-6-7-8-9-10 diye numaralayın 10 tane zımbırtıyı, gidip onları bir kutunun içine atın.

1'den sonra 2'nin gelme ihtimali yüzde 10'dur. 1 ve 2'nin arkasından 3'ün gelme ihtimali yüzde 1'dir. 1, 2 ve 3'ün arkasından 4'ün gelme ihtimali yüzde 0,10'dur gibisinden bir şeydi. rakamlarını falan tam hatırlamıyorum ama biraz kafası çalışan adam ihtimali kendi de hesaplayabilir. 10 tane kartın arka arkaya gelmesi bile milyonda bir ihtimalken, tüm evrenin rastgele oluştuğuna inanır bu arkadaş. ha tamam, kutudan kağıt çekmeye benzemez bazı yönleriyle haklı olabilirsin. bir gücün varlığı sana mantıksız geliyor olabilir, inanmazsın. ama herşeye tesadüf diyen sen, nasıl inanırsın ki kötülük yapanın kötülük bulacağına? tesadüfle oluştu bu mükemmel dünya, kötüler de kötülüklerini bu tesadüfle mi görecekler yine?

ne adamsın corç. kız tavlayabilmiş olsan içim yanmayacak bari be. marjinal pezevenk seni.
bi ateistin kötülerin kötülük bulacağına inanma olasılığı 93452345257342376127'de 1'dir, buna rağmen var olması hangi tesadüfle açıklanabilir.. işte allah'ın varlığının kanıtı ki bu kadar var olması imkansız bi yaratığı bile vücuda getirebilmiştir.

fakat bu ateist ama inançlı adamın tesadüfle oluştuğuna inanan insan, kötülerin kötülük bulma tesadüflerine de inanmaz. kendi içinde çelişkilidir. oysa madem bi şey tesadüfen var olmuş, o zaman başka şey de tesadüfen oluşmalıdır. aristo mantığına göre ben haklıyımdır, evettir.

bi de son bi tanım yapalım:

bırak evreni daha kendi ülkesini bile anlamamış ateisttir -eğer varsa-. son elli senesindeki hiç bi işkencecinin, darbecinin ceza almadığı bi ülkede yaşadığı kendisine hatırlatılmalı en kısa zamanda.
güncel Önemli Başlıklar