bugün

sebepsiz yere yapıLan gerginLiktir.. nereden ne çıkacağını biLmediğiniz için fiLmi hep kasıLmış şekiLde izLersiniz.. kaskatı kesiLirsiniz, taş gibi aynen.. bu kasıntı sizin daha çok korkmanıza neden oLur.. sonra aniden patLak veren bir korku daLgası çıkar.. canavar sahneye aniden çıkar ve "bööhhh" der.. siz yerinizden hopLarsınız, kaLbiniz küt küt atar.. akabinde içinizden veya dışa dönük bir şekiLde o Lanet canavar'a küfür edersiniz..

(bkz: ben korkmadım ki) *
korku filmlerinin adından kaynaklanan bir gerilim halidir. kişi her an dolaptan, camdan, kapıdan, bacadan bir katilin çıkmasını bekler ve kasıntı bir gerginlik modunda izler filmi. "korkmam lazım, korku filmi bu" tadında bir zihniyet hakimdir. tıpkı kendini romantik filmlerde ağlamak, komedi filmlerinde gülmeye şartlandırmak gibidir.
film seyredilirken sesin kısılması veya kapatılması suretiyle bertaraf edilebilir.
şimdi bir şey olacak diye şartlanmak durumunda çözülen gerginlik.
aslında geren film değildir. bu filmlerin hepsinde ibne bir müzik olur, rın rın diye.. o müzik ne zaman hızlı bir tavır takınırsa anlarsınız, "lan bişey çıkacak vallaa.." dersiniz. kalbiniz daha bir hızlı çarpar, elleriniz terler, müzik hızlandıkça hızlanır, hızlanır, hızlanır... buuum! "kediymiş laaan!" dersiniz ama iş işten geçmiş olur..
"yeter artık bitsin bu işkence" dedirten durumdur.işte o anda "neden bu filmi izliyorum ki?" diye düşünmeye iter insanı.filmden sonra bir oh çeker ama bütün bunlardan ders almayıp yine korku filmi izlemeye devam edersiniz...
görsel