bugün

Bizde de aynı şekilde sayılır. Ölmek için para vermişiz gibi.
ben bu ifadeye şüphe ile yaklaşıyorum. tek bir kata gelen yükten bahsedelim. en az 10 cm döşeme atılsa, altına sıva-boya, üstüne tesviye harcı, seramik kaplama; ölüsü 15 cm etse;

betonarme kolon açıklığını 3.5x3.5 m desek, 10 metrekare taban alanı, yani 4 ton yük, odanın içinden geçen kirişler, tuğla duvar ağırlıkları 2.5 ton desek ki fazla fazladır, odada 500 kg faydalı yük olsa, 7 ton. odanın 4 köşesindeki 4 kolona bölsek 1.75 ton. bu tek katın tek odadaki yükü.

ki, bunu aslında detaylı göstermek için bu kadar uzattım. yoksa 1000 metrekare taban alanına sahip bir yapının temel hariç ağırlığı 1300 tondur, bu kabaca hesap edilmiş bir değerdir.

boş kolonla bina olmaz gibi sanki ama bilemiyorum.
bir süre sonra da " vurma lan " diye ses gelebilir , şaşırmayın. hamamböcekleri falan yani !..
o kolon değildir, kolon şeklinde dekoratif elemandır. belki de su tesisatı, telefon tesisatı,elektrik kablolarının, anten vb benzeri donatının geçtiği ve her kata çıkışı olan "baca"dır.

kolon boş olmaz, stres altında un ufak olur, yani kolon olma niteliğini yitirir. enkazda gördüğümüz gibi.