bugün

serdar ortac entry'mde (#5092931) bu sanat dalina atifta bulunduktan sonra, arattim ve sozlukte bulamadim. bircok insanin yapmaktan mutluluk duydugu, gulmekten olduren birseydir klasiklesmis geyik dans tarzi. evde, banyoda aynanin karsisinda, hatta gece kluplerinde yapmaktan feci zevk alinan bu aktiviteyi biraz tanitayim. muzigin stiline uygun olaraktan degil de, gulmek ve guldurmek amacli yapilir, mesela lambada calarken latin esintili kalca-bacak hareketleri yerine zarafetten uzak figurler cizilir, hip hop muzigine dans ederken yuze suh bir ifade takinip got sallayip kivirmak yerine "mezar kazima" isine girisebilir insan (buna az sonra deginecegim).

diskolarda kadinlar, erkekler seksi ve havali durmak icin elinden geleni yapiyor; kadinlar muzik kliplerinde, meshur sanatcilarda vs. gorduklerini uygulamaya meraklidir cogunlukla. obur yandan da erkekler "erkek adam oynamaz" ile "kendime kontrol edemiyorum" dusunceleri atrasinda gidip gelirler. bana gore en fena goruntu, seksi ya da "cool" takilmaya calisirken bu insanlarin bazilarinin kendilerine guvenmemesi, birilerinin onlari seyrettiklerinin farkina varip, kasila kasila bazi hareketleri uygulamasidir. klupler poz verme mekanlarina donustu, dans edip rahatlama yeri degil eskisi gibi...

guzel dans etmeyi ya da muzige uygun dans etmeye karsi birseyim yok; tam tersine guzel dans edenleri izlemeyi ben de severim herkes gibi ama millet biraz da rahatlamali yahu. birkac klasik figurun ornegini vermeden edemeyecegim:

bogulan deniz kizi: sol ya da sag elle burun tutulur, diger kol ile "S" sekli cizilir ve yavasca dizler kirilip alcalinir.

camasircilik (domestik gorunum): once saga dogru, sonra sola dogru camasirlari legende yikiyormuscasina oynanir, sonra yukariya dogru camasirlari iplere asma similasyonuna gecilir. sag ile yikamaya baslayan, genellikle sag tarafa camasir asmaya baslar.

mezar kazma (kuyu da olabilir, artik siz karar verin aaa): iki el, bir tarafta birlestirilip, yere dogru, mekanik bir kazma hareketiyle iner, "kurek" dolunca da "toprak" geriye atilir.

lirik dans: liriklerde ne anlatiliyorsa, onlar uygulanilir. rapci'nin teki paradan bahsediyorsa, ellerde parmaklar birlestirilerek para isareti yapilir, kirik kalplerden bahsedildiginde, iki eli birbirini goguste kavusturup, "atan kalp" hareketleri uygulanilir, arabesk sarkilarda kendini yerlere atmak ya da bileklerini kesme hareketleri de makuldur, anlatabildim herhalde...

70'ler geyigi (postmodern geyik dans'a giriyor biraz ama olsun): john travolta'nin grease ve saturday night fever filmlerindeki hareketlerini gozunuzun onune getirmek ve uygulamaktan ibarettir, mesela isaret parmagi havaya capraz bir sekilde uzatip, kivrak bir kol hareketiyle yere geri indirip, bunu muzigin temposuna gore uyarlamak, vs.

herkesin birbirini suzup, yargiladigi bir dunyada, insan kendi kafasina gore eglenebilmeli.

pistlerde beni gorurseniz korkmayin, bu sanat dalinda kendimi gelistirmekteyimdir muhtemelen.