bugün

kitap dizmenin bir çeşididir. hoca sekapel ne onu anlayamadım, desibel gibi bir şey mi?
dik koyarsanız mutlaka düşer, eğim verilmesinin sebebi devrilmemeleri içindir.
hele ki raflar alçaksa bazen bir nevi mecburiyettir.
özellikle kitapların devrilmemesi adına atılmış çok büyük bir adımdır.
Kolay çekilip konmasını sağlamak içindir.

Dik koyarsanız bir süre sonra düşmelerini önlemek için kitapları sıkıştırmak zorunda kalırsınız (bkz: sahaflar). Bu şekildeyken çekeceğiniz bir kitapla tüm rafı kucağınızda bulmanız mümkündür. Eğik koymanız halinde yere açılı olan kitaplar arasında muhakkak boşluk kalacak, istediğinizi alıp istediğinizi geri koymanız pehlivan güreşivari bir işlem olmaktan çıkacaktır.
fizik bildiğinizi gösterir.
boş yerleri kapamak için yana yatırarak dolu dolu göstermek .
Gösteriş . (ne artistlik yapıyorsun !?)
yapamadığımdır. kitaplığın kapasitesinden daha fazla kitabım olduğu için bu estetik görüntüyü yaratamıyorum. ayrıca kitaplık düzeni konusunda hiç başarılı değilim. benimkiler genelde dağınıklar. her an her yerden bir kitap çıkabilir. bazen aradığım kitabı bulabilmek için saatlerce uğraşıyorum. en son kendimi yerde karda sürünen asker pozisyonunda aradığım kitaba uzanmaya çalışırken buluyorum. işte başarı anı! sıkıntı şu oluyor ki artık kitap okuyacak haliniz kalmıyor. olduğunuz yerde kalıp bir süre dinleniyor ve ardından birazını orada okumaya başlıyorsunuz.