bugün

6 yılda üç kitap yayınlamış bir yazar olarak buraya tecrübelerimi aktarayım ki kitap yayınlamak isteyen şairler yazarlar faydalansın,

Efendim öncelikle bir kitap yazıyorsunuz ve son noktayı koyup yayınevi aramaya başlıyorsunuz. Tabi ilk akla gelen, Can Yayınları, Doğan Yayınları gibi büyük firmalar, ama orada kitap yayınlatmak öyle kolay şey değil, bu yayınevleri sadece prestijli yazarlarla çalışıyor, öyle her önüne gelen Can Yayınları'ndan kitap çıkarmış olsa Can Yayınları Can olur muydu? Olmazdı tabi.

Peki ne yapacağız diyorsunuz?

Ne yapacağınızı söyleyeyim, PARA'yla kitap bastıracaksınız!

Evet yanlış okumadınız, bastıracaksınız parayı basacaklar kitabınız *

Bu konuda size iki yayınevi tavsiye edeceğim

Biri benim de 6 yıldır kitaplarımı yayınladığım SOKAK KiTAPLARI YAYINLARI

diğeri yeni bir yayınevi ROMEO YAYINLARI
aha bu da linkleri

her ikisi de iyi yayınevi.

Şimdi biraz yayın deneyimimi anlatayım da faydalananın.

Öncelikle sokak kitapları yayınlarını internetten buldum, sitelerini inceledim falan fıstık, mail ile irtibat kurdum, derken eserimi gönderdim, sayfa sayısı hesaplandı, bir bütçe belirlendi ve pazarlık şu bu derken 3 bin liraya anlaştık. Tabi 6 yıl önce.

1000 lirasını peşin verdim, sonra editörlük yapıldı ve kapak tasarımı yapıldı. Editörlük de kapak tasarımı da on numara yapıldı allahları var şimdi.

sonra örnek kitap aşamasına geldik ve örnek kitap basıldı. ben baktım beğendim ve işte budur dedim.

Örnek kitabı beğendikten sonra 1000 lira daha ödedim, onu da aldıktan sonra asıl baskıyı yaptılar. biz 1000 adet anlaşmıştık. Asıl baskı bittikten sonra beni depoya çağırdılar, gittim kitaplarımı gördüm, saydım baktım 1000 tane evet. son kalan parayı da o zaman ödedim.

derken efendim dağıtım süreci başladı, D&R mağazaları falan her yere dağıttılar kitabımı, ondan da çok memnun kaldım, 6 ayda bir de bana Telif ödediler, telif etiket fiyatının % 40'ı oluyor, bu zaten standart birşeymiş.

böyle yani, parasız kitap bastırmak zor iş, parayla bastıracaksanız da sokak kitapları yayınları iyi yer, zaten sahibi olan uğur ziya şimşek de genç bir yazar. 30'lu yaşlarda, yedi tane kitabı var, güzel adam, bir kere izmir fuarında aynı saatte imza günü yaptık, eğlenceli biri.

tabi gönül ister ki biz de can yayınlarından falan parasız kitap çıkartalım ama nerdeeeee
ikinci adam yayınları ile çalışan bir iki yazar arkadaşım olmuştu.
onlarında kitapları gerçekten çok iyi ve baskı kaliteleri güzeldi.
bende yakın zaman da yayınlayacağım kitap için bir kaç bir şey planlıyorum bakalım.
Yayın kitaplar için yayım ise süreli eserler için diye biliyorum, yani dergi gibi.
Şiirlerimi 2017 yılında kitap haline getirdim,

2017 Ocak ayında Sokak Kitapları Yayınları ile anlaştım, bir ay içinde kitabım basıldı. Editörlük, tasarım, dağıtım, reklam falan hepsi çok güzel oldu ama yine de parayla kitap bastırmak biraz değişik bir duygu

insan istiyor tabi, eseri beğenilsin ve hiçbir ücret istenmeden yayınevi tarafından karşılansın her şey ama, biraz da gerçekçi olmak lazım,

özellikle şiir kitapları hiç satılmıyor, ben çevremdeki insanlara bakıyorum, bir kişi de demiyor ki "bugün kitapçıya gittim ve şiir kitabı aldım." yani böyle bir cümle duymak, dünyaya meteor çarpıyormuş cümlesini duymaktan daha zor hale geldi.

tabi öyle olunca da yayınevleri elini cebine atıp kimsenin şiir kitabını basmıyor, tek çare olarak ücretle kitap yayınlamak kalıyor,

bloguma da yazdım,

http://blog.milliyet.com....recim/Blog/?BlogNo=555761
yayınlamak ile yayımlamak arasındaki fark bu muymuş?

o halde toplumun büyük kısmı yanlış kullanıyor!
Yok abi ya, söylediklerinde doğru şeyler olsa da katılmadığım noktalar da var.

Orhan Pamuk güzel örnek vermişsin ama biz orhan pamuk değiliz ki?

Bir de şu var, dünya çapında şöhret olmuş ve ilk kitabını kendi parasıyla bastırmış sürüsüne bereket yazar var abi,

sonra bizim yayınevinde de var abi, ilk kitabını sokak kitapları yayınları ile para ödeyerek çıkartıp sonra destek yayınlarına geçen, doğan yayınlarına geçen, timaş yayınlarına geçen yazarlar var, mesela benim yazar arkadaşım uğur gökbulut ilk kitabını sokak kitapları ile para ödeyerek çıkardı, o kitap 8. baskıyı gördü sonra uğur'a destek yayınlarından teklif geldi oraya geçti,

yani oluyor böyle şeyler.

yine kendisi yakın arkadaşım olur, Işıl Parlakyıldız, ilk kitabını sokak kitapları ile yayınladı, zaten ben getirdim yayınevine, ondan sonra ışıl müptela yayınlarına geçti, oradan indigo yayınlarına geçti, şimdi kitapyurdu.com'a gir bak, çıkardığı kitap bir hafta içinde 1000 adeti sadece kitapyurdu.com 'da gördü, toplamda on binlerce satılıyor,

yani uzun lafın kısası,

söylediğin şeylerde haklılık payı var ama sen edebiyatı sadece piramidin tepesi olarak görmüşsün, orhan pamuk falan eyvalla, ama velevki benim orhan pamuk olma hedefim yok, hobi olarak yapıyorum ki öyle zaten, işim gücüm var, yani bu durumda da benim para ödeyerek kitap yayınlamam niye kötü olsun ki

ihtiyaç meselesi bu,

ama yine de tabi yazdıklarında haklılık payı yüksek.
şiir kitabı yayınlatmak istiyorsak daha mı zor?
şiir kitabı yayınlatmak en zor olanı, çünkü çok az satıldığı için kimse yayınlamak istemiyor, ancak ücret ödeyerek yayınlama şansın var
Bence az bile hata yapmışım. Ben de senin hatalarını bulayım:

özet: parayla kitap basarsan yazım yanlışlarının olması çok normal (demişsin)

1- Cümle küçük harf ile başlamaz. Özet olması gerekirdi.
2- Cümle sonu mutlaka bir noktalama işareti ile biter. Senin cümlen öyle kalmış. Nokta ve ünlem olmalıydı.

Biraz uzun yazsanız neler çıkacak neler!
Arkadaşlar iyi güzel eyyorlamışsınız ama sanki imkan var da sanki Yapı Kredi Yayınları peşimizde dolaşıyor da biz mi yayınlamıyoruz, biraz gerçekçi olalım lütfen.

Türkiye'de basılan kitapların % 90'ı satılma olanağı bulamıyor. Bir tek Orhan Pamuk'la olmaz bu iş. Onun da ne olduğunu biliyoruz, konuşturmayın şimdi beni, her fırsatta ülkesini yabancılara şikayet eder.
Güzel viral ama geliştirilmesi lazım.

Onun dışında yayimlamak olacak.
Of bu kötü bir başlık olmus. Ben kacar.bb
reklamcı mı?

ne ilgisi var ya!

kitap yayınladım ve deneyimlerimi paylaşıyorum, sizin ilginizi çekmeyebilir ama eminim kitap yayınlamak isteyen ve daha önce yayınlamış birilerinden öneri almak isteyen bir çok insan var.
yakın zamanda abimin yapmış olduğu eylemdir.
sözlüğün işleyişini biliyorum, sadece en temel bir şeyin bile uygulanamadığını göstermek istedim,

ikinci eleştirime değinmemişsin bile,

cümleni niçin nokta ile veya uygun bulduğun bir noktalama işareti ile bitirmedin?

gördüğün gibi senin yaptığın da yanlış, hani dinime küfreden bari müslüman olsa derler ya, onun gibi bir durum.

burası bir forum değerli arkadaşım, o kadar da dikkat etmiyoruz, tabi eleştirilebilir ama bu eleştiriyi bir şeye bağlamak gereksiz,

- fenerbahçelisin sen işte ancak bu kadar olur, noktalamaya bile dikkat etmiyorsun

ya da

- marmara üniversitesi mezunu da ancak bu kadar olur işte bak virgül yerine noktalı virgül kullanmış,

gibi gibi gibi

yani saçma bağlamalar,

herhangi bir aidiyetimden dolayı değil, sadece dikkat etmediğim için dikkat etmiyorum,

ve sen de dikkat etmiyorsun. etsen cümleni nokta ile bitirirsin.

insanlara yerlere çop atmayın ayıp oluyor dedikten sonra cebindeki kağıt parçasını yere fırlatmak gibi bir şey yaptığın. evet eleştirdiğin şey doğru, belki de forumda bile olsa dikkat etmeliyiz noktalama işaretlerine ama sen de etmiyorsun, çelişki burada.
parayla kitap yayımlatmakla parayı verip şarkıcı olmak arasında fark görmüyorum. para kazanmak amaçlı, satma amaçlı kitap yazmak yüzünden o edebi eserler artık çıkmıyor. kitabı yayımlatmak için yayınevlerini gezersin onların eleştirilerini fikirlerini de dinlersin ki bu kitabı daha iyi yazmasını sağlar insanın. bununla da uğraşamam derse insan bir blog açıp orada yazarsın bunu her yerde paylaşırsın yine geliştirirsin kendini. fakat parasını veririm kitabımı bastırırım ve para da kazanırım mantığı olan bir kitap okumaya değer olmaz pek. yazdığı kitapla bütünleşmeli insan ve düşlerin, hikayeyi anlatmak için yazmalı para için değil.
kitap yayınlamak isteyenler için telif oranlarından bahsedeyim.

sektörde telif oranı genelde % 7 civarındadır. eğer kitabınızı ücret ödemeden yayınladıysanız, telifi % 7 falan olur. bu nedemek

kitap 10 lira diyelim yani sen 1 lira bile alamazsın, 70 kuruş alırsın.

bu haksızlık falan değil

cünkü kalan para yayınevinin cebine girmiyor 10 liralık kitabı yayınevi kitapçılara 5 liradan veriyor,

5 lira içinde baskı gideri, personel gideri, kira falan fıstık var, kargo falan, tabi yayınevinin kar da yapması lazım,

yani yazar verilen normal bir oran

peki ünlü yazarlarda durum nasıl? onlar da % 15 alıyor, daha fazla alan belki yaşar kemal'in varisleri ve orhan pamuk falandır.

eğer parayla kitap bastırdıysan % 40 alman gerekir çünkü masrafı sen ödüyorsun

telif işleri böyle yani
kardeş tartışmayı uzatmak istemiyorum

doğrusu: kardeş, tartışmayı uzatmak istemiyorum. Okurken bile yarım nefes bekliyorsun, değil mi? Peki yazarken niçin virgül koymuyorsun, yani bizim kardeş tartışmalarımız var da sen o ikiz, kardeş tartışmaları mı uzatmak istemiyorsun yoksa kardeş diye bana mı sesleniyorsun?

(ki aynı zamanda ingilizce'yi, tarihi, matematiği de bilmiyorlar)

yukarıdaki senin cümlen, parantez içinde yazılan cümlelerin tamamı ama tamamı mutlaka bir noktalama işareti ile bitirilir. ilaveten parantez içine aldığın cümle mantık olarak da yanlış, normalde bu cümleyi paranteze alman gerekmez. ki bağlacını kullanmışsın madem, cümleyi yazarsın "bilmiyorlar" dan sonra da virgül koyar ve diğer kısma devam edersin, eğer paranteze alacaksan da ki bağlacını kullanmadan alırsın. yani (aynı zamanda. ... bilmiyorlar) diyerek

gördüğün gibi senin de bir hayli hatan var.

Eh bir büyüklük gösterip özür dilersin artık.

Konuyu bağlamından koparmadım, sen kitap yazan birini eleştirmiyorsun. Parayla kitap yayınlayan birini eleştiriyorsun. Mesel tam da bu. Dolayısıyla fenerbahçe örneği doğru. Kitap yazan diye eleştirebilirsin, ama kitabı yazdıktan sonra para ile bastırmak veya parasız bastırmanın türkçe ile dil bilgisi ile bağlamı ne?

Burası sözlük değil, forum. Uludağ Sözlük yazması buranın sözlük olduğunu göstermez, sol taraf bak, "Cumaya gidin iki rekat namaz kılın ulan" diye başlık var, sen klasik anlamda bir sözlükte böyle bir başlık görebilir misin?

Sözlüğün kelime anlamını bir sözlüğe bak öğren. Ondan sonra konuş.

Forumda bile yazmanın kuralları var demişsin evet var tabi, ben de diyorum ki sen o kurallara uymuyorsun, cümleni nokta ile bitirmiyorsun. Eee daha ne öyleyse? Dinime küfreden bari müslüman olsa. Bak yukarıda da virgül hatanı yazdım.

Bu durumda imalı olarak bana söylediğin gibi ben de senin ne kadar cahil, ne kadar dikkatsiz, ne kadar türkçe katili olduğundan falan mı bahsedeyim. Çok genel yorum yapıyorsun, insanlar sokağa çıkarken çıplak çıkmaz kıyafet giyer diyerek bir genelleştirme yapıp sonra her ortamın kıyafetinin aynı olduğunu söyleyebilir miyiz?

düğüne giderken ayrı giyinirsin, spora giderken ayrı, plaja giderken ayrı...

forumda ayrı yazarsın, resmi işlemde ayrı, facebook'ta ayrı, romanda ayrı.

sen ciddi bir yazı yazıyor olsaydın, kitap yazıyor olsaydın ya da öğrencilerine sınav kağıdı hazırlıyor olsaydın, cümlenin sonundaki noktayı unutur muydun? unutmazdın tabi, ama forumun rahatlığı ile dikkat etmedin, işte tam da bunu söylüyoruz, yani sen de dikkat etmiyorsun, eee öyleyse niye başkasını darlıyorsun.

ağabey olduğunu ben de biliyorum.

Bunun dışında söylediklerinde epeyce doğru şey de var tabi, lakin bu eleştiriyi biraz daha yumuşak bir üslupla yapsan daha hoş olurdu. Bir de kendinin hatasız olduğunu düşünmeden yapsan...
yayınlanır canım neden olmasın, parayla da olur parasız da olur, insanların tercihine kalmış, matbaa hizmeti gibi bir şey sanırım, kitabın her türlüsü makbul bence ister parayla yayınlanmış olsun isterse ücretsiz yayın yapılsın.
sanırım tartışılan parantezin içine noktalama koyulup koyulmaması değil, parantezdeki cümlenin nokta ile bitirilmesi ya da başka bir noktalama işareti ile bitirilmesi.

Paranteze alınan bir kelimeyse elbette noktalamaya gerek yok, bla bla bla da muhakkak ki noktalama lüzumsuz ama paranteze alınan bir cümleyse öyle başı boş bırakılmaz ve mutlaka bir noktalama işareti ile bitirilir.

bu arada kitap yayınlamak isteyenler için telif oranlarından bahsetmişsiniz, bunların ara opsiyonu var mı? yani daha düşük telif alıp daha düşük bir para vermek mümkün mü?
Adam kendi kitaplarının değil de yayınevinin reklamını yapıyor. Güzel reklam.
biz okuyuculara kitap yayımlaması hakkında içerik danışmanlığı yapmaktansa bu sözlük yardımıyla nasıl kendimi kanıtlarım çabalarına girilmese daha iyi olurdu. onun için zaten bir başlık var (bkz: yazım kuralları) kim daima dikkat ediyor ki yazım kurallarını aramızda hepimiz gözden kaçıra biliyoruz kırmadan bunu dile getire bilir uyarmalıyız da. ve para konusuna gelince.;

kardeşim reklam ver televizyon, radyo ve dergiler bu iş için en ideal ortamı sunuyor. malumunuz para kazanacaksınız , para kazanmak için bir yatırım şart.
tutar veya tutmaz o yazarın marifetli parmaklarında artık .
Arkadaşlar başlık "kitap yayınlamak" ve anlattığım şeyler kitap yayınlamak isteyenler için oldukça faydalı, bakın soranlar da var, telif soran var, sözleşme soran var,

türkçe dersi verme girişiminizin de nasıl hüsranla sonuçlandığını gördük, artık uzatmayalım değil mi? Türkçe dersi vermeye çalışan kişinin öncelikle dersini vermeye çalıştığı şeyi iyi öğrenmesi gerekir.

Parantez ile ilgili bilgilerin fena halde hatalı. ama artık uzatmak istemiyorum.

"Kardeşim"den sonraki virgül koymama hatana hiç değinmemişsin bile, buradan da kabul ettiğini anladık.

Türkçe dersi vermeye çalıştığın bir yazıdaki cümlenin sonuna noktalama işareti koymamanı öylece bırakmanı da hala açıklamadın, tabi bir açıklaması varsa.

aslında var, bizim en baştan yaptığımız açıklama, yani forumda yazıyor olmanın dikkatsizliği.

Bu arada ki bağlacını paranteze almanı da anlattım, ona da değinmemişsin...

uzun lafın kısası iyisin hoşsun, Türkçeyi koruma çaban güzel takdire şayan ama bir yere kadar hocam, senin de haddini bilmen gerekiyor, güzellikle anlatsan eyvallah deriz de kimsenin burada artisliği ukalalığı kaldıracak hali yok, üstelik bir de ukalalık yaptığı konuyu bilmeyen birinin ukalalığını
kitap yayınlamak başlığında kitap yayınlamak dışında her şeyi konuşan insanlar...
yaşadığımız süreçte olanlara bitenlere anlam veremeyenler,
akılları karışanlar çıkış yolu bulamayanlar saplananlar kime inanıp kime güvenecegine kararsız kalanlar,
buraya dikkat !!!

''Soner Yalçın & Doğan yurdakul - reis'' ilk olarak bu kitabı
daha sonrada gene aynı yazarların çıkartmış oldugu

'' bay pipo '' adlı kitabı okumalarını tavsiye ederim.

60dan evvel ve sonrası şuan gunumuzde olanların bire bir aynısıdır ve tekerrürdür.

evet hayır'dan referandum oyununa kadar her yanda patlayan bombalar terörün çalkalanmaları,

ve seneler boyunca kötü diye bildiğiniz her adamın şuanda bizim nefes almamıza sebeb oldugunu anlarsınız.

ne mutlu Türküm diyene.
kitap yayınlamak başlığını çorba ettiniz abicim ya.
Gündemdeki Haberler
güncel Önemli Başlıklar