bugün

ilk söylendiğinde inanmadığım fakat düşününce hak verdiğim sözdür.türkler kitap almayan bir topluluk.sosyologların yaptığı bir araştırmaya göre kitap bir alışveriş listesinin ya sonların da ya da alış veriş listesine girmiyor bile.aslında okuma yazma oranı düşük ve ekonomik açıdan her ailenin gelirinin orta düzeyde bile olmayan bir ülke için kitap lükstür demek doğrudur.

bir başka sosyolog araştırmasına göre türkler kitapları dönüşümlü olarak okuyor.yani bir kişi alıyor ve kitabı herkes okuyor.mantıklı bir hadise.

türk insanlarının kitap okuma sayısının artması dileğiyle entrymi noktalıyorum sayın yazarlar.

edit:burada türklere çamur falan attığım yok.yanlış anlaşılmasın.
kesinlikle katıldığım bir görüştür. kitap fiyatları,kitap okuyacak vakit bulamayn işten güçten başını kaldıramayan insanların olması gibi birçok nedenden dolayı kitap okumak türkler için lükstür. Elbette zamanı olmayan insan için bir şey yapılamaz. Ancak maddi durumu yeterli olmayanlar için bir şeyler yapılmalıdır. Korsan kitap almayın deniyor mesela. Çok doğru söylüyorlar ama bu ülkede 30 liraya satılan kitap var ve 5 günlük kazancı 30 lira olmayan insan var. O insan o kitabı nasıl alsın? Bence bu noktada yayın evlerine çok iş düşüyor. Eğer daha bilinçli bir türkiye istiyorsak kitap okumayı lüks olmaktan çıkarmak ve bir an önce bir çözüm bulmak lazım. Ayrıca türklerin kütüphaneden kitap okuduğu masalına da elbette inanmıyorum. Hiç halk kütüphanesine gittiniz mi bilmiyorum. Kitaplar küflenmiş durumda. Bu yüzden bu görüşe katılıyorum ve acilen olaya el atılması gerektiğini bir kez daha vurguluyorum.
"o kitaba para vereceğime üç paket sigara içerim, ben aptal mıyım" mantalitesi ne kadar yanlışsa, bu saptama da o kadar doğrudur.
%5 inin ancak kitap okuduğu bir toplumdan bahsediyoruz. ve dönüp önermeye bakıyoruz. doğru gözüküyor. kitaba para vereceğine sigara alırım diyenler ya da marka bi bluza kitap parasını sayanların yaşadığı bir ülke burası. düşünsellik alanında fakirin ötesindeyiz.
Tamamdır. Doğrudur lakin boş boş kitap okumaktansa hiç okumam. HA kitap yararlıdır eyvallah ama birader yok işte bilmem ne riçırd ne yazmış bana ne len elin gavurundan.
parasızlıktan ağlayıp cebinde milyarlık telefon taşıyan, gereksiz zırvalarla, hurafelerle beynini doldurmuş kişiliğini tamamlayamamış ülke insanımız için hakikaten de lükstür...
Kitap fiyatlari bu kadar pahaliyken gercekten luks kaliyor.bi ogrenci okumasi en cok gereken kisi ama en az 20 tlden aldigi kitaplar butcesini gayet sarsar.asgari ucretle insanlar daha tam karnini doyuramazken bide ortalama en ucuzu 20 liradan baslayan kitaplari nasil alsin ?Ulkede kitap okunmuyor deniyor ama halkin bunu alabilecek butcesi cok az
Dandik sosyologlar tarafından uydurulmuş tümce. Araştırmalarıda külliyen yalandır.
küçük yaşlardan beri boş zamanların işi olarak dikte edilmiş birşey elbette lüks statüsüne girer kitap okumak boş zamanın işi değildir.
Kitap, ülkemiz öğrencilerinin %20-25'i için sadece süstür. Ayrıca da lükstür. Yani bu borcu olan bir adam için;'borcumuz vardır ama ne veririz, ne inkar ederiz.'
(bkz: halk kütüphaneleri)
biz türklerin kafa çok çalışır. satın almak yerine takas usulünü daha makul buluyoruz.
"bir başka sosyolog araştırması" gibi derûnî kaynakların verdiği bilgilere dayanır.