bugün

cahil gerizekalı olmazsınız.
bir dizide denk gelmiştim diyaloğu aynen yazıyorum

-canim çok sıkılıyor
+dusun zaman da geçer hem
-ne dusunucem aklıma. dusunecek bisey gelmiyor ki
+kitap oku o sana dusunecek birşeyler verir

yani böyle biseydi diyalog ama anlaşılmıştır sanirim
Herkes için faydalı değildir. Bazı insanlar görsel hafıza kullanarak (izleyerek, yaşayarak) öğrenir, bazı insanlar okuyarak öğrenir.
Dolayısı ile kitap okuyan herkesin entelektüel olduğu kanısına varılmamalıdır.

Not: Yinede okumakta fayda vardır.
gerçekten bu dünyadan kopmak istenildiğinde, o an canını yakan dertler olsa bile seni gerçekten içine çeken bir kitap olduğunda bunların hepsini unutabilirsin. Kitap okumanın benim için en büyük faydalarından biri bu oldu. Sadece dertlerden uzaklaşmak adına değil, insanı sakinleştiren, kendine getiren bir eylem olması da göz ardı edilemeyecek kadar güzel.
Hayal de olsa yeni hayatlar yeni insanlar tanıma.
sizi her açıdan daha iyi insan yapar! haftada 1 kitap bitirmeye özen gösterin.
şimdi zihnin gelişmesini ufku sallayan olmaz.

ygs de türkçe çalışmamak.

bi de bırakınca konuşurken sadece benim fark edebileceğim şekilde tutukluk yaptığımı hissediyorum.
Hayal gücü gelişir, kelime haznesi ve diksiyon falan da gelişir. Çokzel bişiy.
Değişen bakış açısı, düzelen cümleler, sınırsız hayaller. Ha bide çevrende okuyan biri varsa okunan ortak kitaplar üzerine koyu bir muhabbet. Bir kitabı bir kere okuyup iki farklı bakış açısı demek bu.
Ruhunuz doyar, aklınız zenginleşir.
Bundan daha güzel ne olabilir?
kendinizi görürsünüz bazen kitaplarda. mesela Hitler. onun o baskı altına aldığı ama nasıl bir psikoloji asıladı ise kendisine tanrı gibi tapan insanlara uyguladığı teknikler. kendimi görmemek elde değil onda.

veya kürk mantolu Madonna yi elime aldım bugün. çok az okudum diyebilirim. kendimi orda bir yerlerde birinde gördüm. açıkçası sanki kendimle ilk kez tanışıyor hissine girdim ve bazı gerçekleri görmek istemezcesine kitabı komidinin üstüne koydum.

Ya da basit bir polisiye aşk romanı zülfü livaneli - kardeşimin hikayesi. öğrendiğim dipnot niteliğinde güzel bilgiler bile bu tarz kitapları okuyanlara "aga sana birşey öğretmeyen kitapları neden okuyorsun ?" ya eğimi değiştirdi. bir aşk kitabı bana nasıl genel kültür alanında ve yazın hayatında bu kadar güzel bilgiler verebilirdi ki ? belki de inadı kırıp bugün Sabahattin Ali yi elime almam bundan kaynaklı idi.
sevgiliniz yada bir arkadaşınız yok ise kitap okuyunca oluveriyor.
Asla gezemeyeceğin adını bile bilmeyeceğin yerleri tanıtır hayal ettirir bazen de yazarın hayal dünyasına girersin ne güzeldir başka bir insanın hayallerine misafir olmak.
insanlara ihtiyacınız olmadığını farketmek.
Geniş bir vizyon
Kaliteli ve manidar bir misyon
Alternatif bir dünya
Kültürel gelişme
Daha akıcı ve akılcı bir dil
Nitelikli bir insan
Herşeyi evrenin dışından seyrediyormuşçasına geniş bir bakış açısı.
Evet arkadaşlar bu kitap okumanın bize sunduğu güzellikler ve faydalar.
boş okumak bir sike yaramaz. okumak için okumak sadece bizim ülkemizde var olan bir saçmalık. ne okuduğun önemlidir. bazı kitaplar o kadar çağ dışı ki hani okumasan daha az cahil kalırsın.
Kitap okumakta kişilik meselesi aslında çok fark yok çalışma mantığı bisiklet sürmekle aynıdır ! Bisiklet için pedal , beyin için sayfa çevirmek gerekir .- gangstar ( Yaz bunu yaz yaz yaz )
benim şahsi görüşüm en büyük etkisi dil üzerinedir.
kitap okuyan insanlar konuşurken tıkanmazlar. şunu ver, şeyi uzat gibi cümleler kurmaz. ne istiyorsa onun adını söyler.
Kafa açar. Başka dünyalara dalar insan. Evet.
kütüphanelere dünyanın kitabını dağıttım şimdiye kadar..
şimdilerde korkuyorum okuyun demeye.
kitap okuyan kitap okumayanı okuduğuyla ezmeye çalışıyor ya hani haddini aşıp.
ihanet ediyor ya okuduğuna..
oradan buradan devşirdiği harfleri sivriltip, cümleleri bileyip cahiller üzerine savuruyor ya hunharca..
kızıyorum.

şimdilerde sessiz kalıyorum biraz. oku diyecekken adama, bir kez daha duraklıyorum.

neyse
bu meseleyi düşüneceğim..

*soda varsa içeriz.
Üniversite okumak cahilliği önlemez, fakat kitap okuyan bi millet bağnazlıktan kurtulur .
Akmalların şimdi anladığını onlarca senedir söylemek olabilir mesela ben yirmi senedir söylüyorum (yaşım kırk küsür).

not: hem faşo hem okur garip olabilir ama öyle.
bir dizide denk gelmiştim diyaloğu aynen yazıyorum

-canim çok sıkılıyor
+dusun zaman da geçer hem
-ne dusunucem aklıma. dusunecek bisey gelmiyor ki
+kitap oku o sana dusunecek birşeyler verir

yani böyle biseydi diyalog ama anlaşılmıştır sanirim
Takılmadan Ardarda cümle kurmak.
Yalnızlaşıyorsun. Bi düşün be ne güzel yapayalnızsın!
güncel Önemli Başlıklar