bugün

105 liraya kurban ol, içeri alıyorlar.
Ehliyet yetmiyor mu? Dedirten olay.
Sorgulama halinde en yakın bir polis merkezine giderek orada ifade vermektir. Para cezası ayrı bir konudur. Evet.
Ne 105 lirası direk suçlu duruma düşersiniz bırak parayı. Altı üstü bir kağıt koy cebine işte ne tantana yapıyorsunuz. Çok mu zor.
Kimliğim her zaman cüzdanımda olduğu için haberim olmayan ceza. Ne zaman oldu bu yahu.
sadece hastaneye gittiğimde alıyorum normalde nerede olduğunu bile bilmiyorum.
bildiğim kadarıyla sadece ohalde değil her zaman 105 tl'dir cezası.

şimdi para cezası falan kesmezler alıp götürürler. kimliksiz dolaşmayın ortalıkta.
cezasını bilemem.
ama 3 ay önce ab ülkelerine vizesiz seyahat planları yapan bu millet,
şimdi bakkaldan ekmek almaya bile kimlikle gitmek zorunda.
n'oldu lan bu kadar kısa sürede?
Yoktur.

insanlık hali gereği insan kimliğini evde unutabilir. Pvsk ve benzer kolluk kanunlarına göre polis/jandarma üzerinde kimliği olmayan kişilere gerekli kolaylığı göstermek zorundadır. Burada kolaylıktan kasıt imkanlar dahilinde bir yakınından kimliğini polis mahalline getirmesini istemek vb.

Kabahatler kanununa göre kimlik bildirmeme ise farklı bir olaydır ve idari para cezası vardır. Şöyle ki herhangi bir uygulamada veya adli olayda polis size kimliğinizle ilgili tesbite yarar birtakım sorular sorduğunda(adınız, soyadınız, baba adınız, doğum yeriniz, kardeş sayınız, kardeşlerinizin isimleri vb) bu soruları cevaplamazsanız ayrıca para cezası alıp kimliğinizi tesbit için parmak iziniz alınıp kimliğiniz tesbit olana kadar gözaltında kalabilirsiniz.

Sıklıkla merak edilen bir konu ise hangi görevlilerin kimlik bilgilerinizi sorabileceğidir. Kanunla bu yetki genel kolluk ve genel kolluğa yardımcı kolluğa verilmiştir. Kamusal alanda polis, jandarma, bekçi kimlik sorabilir. Kimi tesislerde, özel alanların girişinde veya içerisinde ise asker, özel güvenlik görevlisi, orman memurları, gümrük memurları, sahil güvenlik görevlileri, uçak ve gemi kaptanları ile raylı araçların makinistleri ve görevli kontrolörler kimlik sormaya yetkilidir. Yani sen bekçisin çağır polis gelsin bana kimlik soramazsın veya sen ormancısın polis misin ne kimliği gibi saçma sapan itirazlarda bulunmayın. Bu görevlilere karşı kimlik bildirmeme, mukavemet durumlarına karşı polise karşı kimlik bildirmemiş mukavemet etmiş gibi cezalandırılabilirsiniz.