bugün

daha doğrusu kettle ile su ısıtıp banyo yapmaya çalışmak, çabalamak.. "acaba su yetecek mi?" endişesiyle yaptığın banyodan bir şey anlamamaya sebebiyet verir.

bugün yine hergünki gibi spora gidiyorduk arkadaşla.. ** yolda ilerlerken havaların sıcaklığından, güneşten, terlemekten bahsediyorduk. ve ardından doğal olarak konu banyo yapmaya geldi. dahaca birbirimizi yeteri kadar tanımadığımız için; bir cümleden sonrası büyük bir sessizlik oluyordu. ben de lafı yürütmeye çaba gösteriyordum:

- ya susak gibi terliyoruz, tabi hergün bi duşa girmek şart..
+ susak?
- ne bileyim su kabağına deniyor da ne alaka ben de şuan anlamış değilim..
+ hmm.. benim için zor oluyor her gün banyo yapmak. yapıyorum tabii ama kettle ile su ısıtıp banyo yapmak zor geliyor
- ne? kettle la mı? o niye? *
+ ya bizim şofben borusu sürekli yıpranıp duruyor. kaç kez değiştirdik yine delindi. işkence çekiyoruz..
- pardon ama bi kettle su nası yetiyo? yani tabi soğuk su da koyuyorsun ama yine yetmez. (içses empatisi: olum saçımı yıkasam kıçım kalır. kıçımı yıkasam saçım..)
+ üç kez ısıtıyoruz. zar zor yetiyor işte..
- ilginç yani yirmibi...( -rinci yüzyılda.. diye devam edecekken lafı değiştirmeye kalkarım. çünkü bir beyin çarpışması yaşamaktayımdır.. içimden hızlı bi şekilde şunları düşünüp lafı toparlamaya çalışmam lazımdır: "kettle 21. yüzyılda bulunmuş. yani o yönden bi sıkıntı yok ama diğer taraftan şofben kettle dan daha önce bulunmuş. yani kettle daha modern(!) mi oluyor? yok yok yanlış yerden gittim bu şekilde toparlayamiycaz. en iyisi toptan mevzuyu değiştirmek")
- ilginç yani yirmibi..yirmibi.. yirmibir yaşında böyle kovadaki suyla banyo yapmak. hani çocukken annemiz bizi yıkardı falan öyle di mi yani değişik bi şey olmalı (içses yine karışır: ne diyorum ben off)
+ hıı..
Hey gidi üniversite günleri dediğim başlık.

E tabi faturanın yüklü gelmesi ve ödenememesi sonucu kapatılan doğalgaz yoksa elektrik diye bir icat var. En az 6-7 kere kettle'da suyu ısıtmak gereklidir. En son olarak az miktarda soğuk su ilavesi yapılabilir. Hasta olunmasına karşın uzun süre banyoda durulmaması itinayla öğütlenir.

Edit: Evinde şohben olmayan öğrenci arkadaşlarımız için geçerlidir.
doğalgazınız kesikse, evde zaten yemek yapmadığınızı* düşünerek, soğuk suyla duş almayı göze almaktır, karşılığında doğalgaz il müdürlüğünde, elinizde bir yığın belgeyle, flamingo boynu gibi kıvrılmış sırada can verme riskinden kurtulmaktır. yaşlı teyzeye, numaratörden sıra alması gerektiğini anlatma derdinden muaf olmaktır. ama gel gör ki, o gün hava biraz soğuktur, ketıl yardımıyla ısıl denge sağlanır ve sonuç olarak ideal sıcaklıktaki suyla duş almaktır.
götünüzün donmasına sebebiyet veren bir işkencedir aynı zamanda suyu yetirebilmek için yavaş ve az kullandığınızdan son kalan yarım kova su buz gibi olur..

(bkz: allah düşmanımın başına vermesin)
eve çıkılan ilk dönemlerde, doğalgaz olmaması sebebiyle uygulanabilecek en akılcı yöntem.

malzemeler:

1 adet kettle, * *
1 adet büyük kova,
yeteri kadar su akıtabilen musluk.

kettle her defasında max. düzeyde doldurularak su kaynatılır. bu işlem defalarca kez tekrarlanır. kovanın tamamı kettleda kaynatılan su ile doldurulunca, ilk olarak kaynar su dökünmek suretiyle, kovadaki su seviyesi azalıkça musluktan akan soğuk suyla karıştırılması sonucu, suyun erken bitmesi engellenerek gayet kolay yapılabilecek eylemdir. belki de ben fazlaca yaptığım için artık kolay geliyor. *
de get la ordan *
öğrenciyken, pastane tuvaletinde sıcak su aktığını fark edince kapıları kilitleyip el sabunu ile yıkandım, tuvalet kağıtlarıyla kurulandım, çok zor günlerdi.
güneşte 5 litrelik petlerde su bekletmek daha mantıklıdır.
yeni eve taşınmışsanız ve daha doğalgaz bağlanmadıysa olabilecek durum.
Yaklaşık 7 yıl önce hiçte fena sayılmayacak bir maaş alıp bekar yaşarken yaptığım davranış biçimi. Ehe... Ulan insan bi elektrikli şofben alır lan! Gerçi elektrik tesisatı ciddi kötüydü evin. Zaten 1+1 izbe bir yerde kaliyordum akşamları yatmaya kullanıyordum. Doğal gaz sobası vardı onuda pazar günü evdeysem yakıyordum diğer günler mutfakta soğukta montu çıkarmadan yemek ye sonra yatağa gir birşeylerle oyalan sonra uyu... Ertesi gün tekrar.

Çok saçma değil mi lan... Yani tüm bu olanlar? Para biriktirme uğruna soğukta kalmalar ketılla yıkanmalar kova ve tas kullanmalar falan.