bugün

bir erkek olarak anlayamadığım erkektir.
kendim beşiktaşlıyım, beşiktaş maçlarını bazen izlerim. hatta bazen izlerken heyecanlanırım, yani eğlencelidir.
ama hiçbir zaman damarımı kessem siyah beyaz akar, fener kız takımı, gs oğlan takımı falan gibi kavgaları anlayamadım, anlayamıycam. kendisini beşiktaşlı, galatasaraylı, fenerli olarak tanımlayan ve uğrunda canlarını verecek kadar seven insanlar, neden bu derece severler anlam veremem. çoğu istanbulda bile yaşamıyordur, beşiktaş semtiyle alakası yoktur. ama beşiktaş için canını verir. çünkü küçükken babası beşiktaşlı olmasını istemiştir. küçücük çocuk beşiktaş diye bir taraflarını yırtar. ertesi gün biri gelir beşiktaş kız takımı gs li ol der, çocuk gs diye bir taraflarını yırtmaya başlar. çocuklara bile empoze edilmiş bu. trabzonda fener forması giydi diye linç edilen çocuk her şeyi özetliyor aslında. bazı inanışlarımız var, desteklediğimiz şeyler var. neden desteklediğimizi bile bilmiyoruz, ama uğruna kavga ediyoruz. bir spor için. sadece insanlar oraya çıkıyor ve toplarını oynuyor. ve milyonlarca erkek oradaki 11 erkeğe odaklanıyor. onlar için canını veriyor. ne büyük ironi.
insanlar hayatlarını buna odaklıyor. facebooktaki profil resmi bile galatasaray mesela. buna hiç anlam veremiyorum. bana çok sıkıcı ve anlamsız geliyor.
hayatı sadece futbol olarak gören erkektir.
hayat bir futbol olsaydı ben san marino olurdum.