bugün

aştığın onca sorundan sonra vücutta oluşan ve artık verdiği rahatsızlık üzerinizde emanet elbise gibi duran gerginliği atmak için yapılan aktivitelerin tümü bu gruba girer.
türk hamamı, ustasından iyi bir masaj, dilediğin yiyeceği yemek, ruhunu dinlendiren yerlerde bulunup kendini dinlemek(başkalarının dertleriyle uğraşan bir işte çalışıyorsanız hele), kendi iç sesinle karşılaşmak (harbi çok eğlenceli),yeni olumlama öğrenip bunları uygulamak (kendinize manevi yatırım), cep telefonu kayıtlarından kayıtsız kalınanları silmek (bak bu da çok zevkli) ve eğer hayal kurmayı unutan biri olmuşsanız tez elden hayal kurmaya başlamanız kendini şımartmaya güzel örneklerdir.
ve kış başında yapılması elzem olanlar grubundandır. tiz elden herkeş kendini şımarta.
önceleri reklamlarda gördüğüm hede.

''kendinizi şımartın'' diyordu bir abla.
Kendimi şımartmak için kendime hediye aldım bugün. sonra yok bunu kabul edemem deyip dükkana geri götürdüm.
Çıplak halini aynada izlemektir bazende, bir Egon Shiele portresine benzemediğinizi düşünebilirseniz, mutlu olabilirsiniz.
Bim'e gidip ekler almaktır.
Beğendiğiniz giyeceği, takıyı, ev eşyasını vs. Almak; sevdiğiniz şeyi yemek.
Bazen bir çikolata ile de basarilabilecek birseydir.
Kasaba minnet edeceğime keser çükümü yerim, kafasında yaşayan insanların yaptığı eylem.
Uzmanlara göre her insanın ara ara yapması gereken keyifli aktivite.
Rutinin dışına çıkmak, iç sesinize kulak vermek, kendini mutlu etmek, hangimize iyi gelmez ki?

Yoğunlukta, kalabalıktan, hengameden sıkılıp, yalnızlığın kucağına atlamak mesela.
Edith piaf söylesin usul usul, belki bi kadeh şarap, yumuş yumuş polar pijamaların, gömülmüşsün koltuğa, telefon kapalı, kapı çalmıyor... bi düşünsene.
Al sana kendini şımartmak!
Canım ben, kalp kalp kalp...
Bunun için her zaman işe yarayan 4 şey:

Lahmacun, lahmacun, lahmacun ve ayran.
depresyon belirtisidir.
Kişinin kendine ödülüdür ve gereklidir.

Dünyanın en mutlu ve huzurlu insanları, başkalarına karşı hissettiği olumlu her duyguyu kendine de hisseder.
Kendini sever, korur, bedenine minnettar olur, ona iyi bakar.

Ömrüm boyunca daima benimle olacak olan kendimi şımartmayı seviyorum.
Ben onu şımarttıkça, o da beni şımartıyor.
Seviyeli ve huzurlu bir ilişkimiz var, evet!