bugün

şaşırtmayandır.
alakası olmamaktadır halkla ancak hakaret denen halt kendisini yerin dibine batırmıştır. kılmazsın tamam da elin başının örtüsüne rahibe kıyafeti demek sonra yalanlamak ardından yalanladığıyla kalmak bu bi lidere yakışmaz kendisi başbakanlığa yakıştırılamayacak kadar karizmasız insandır.
(bkz: karizma)
(bkz: atatürk)
kimseyi ilgilendirmeyendir.
(bkz: herkes kendi namazına baksın)
kişinin kendi inancına kalmıştır, ister kılar ister kılmaz beni yada bir başşasını neden enterese etsin anlayamadım ?
kişinin kendi inancına kalmıştır.ister kılar ister kılmaz beni yada bir başkasını neden ilgilendirsin ki?? kişinin dinine imanına değil yaptığı faaliyetlere bakmalıyız bence.
Allahla onun arsaında olan bir durumdur . Bizene kılmıyorsa kendine ben müslümanım diyen çogu kişide kılmıyor zaten kılıçdaroğlu kılmayıncamı sorun oluyor.
(bkz: bana ne sana ne ona ne)
dinimizde müslüman olmayana zorlama yoktur. "dinde zorlama yoktur" cümlesinin anlamı budur. isteyen bakara suresi 256. ayete bakabilir. bu ayetin tam anlamı için aşağıyı okuyabilirsiniz.
--spoiler--
Dinde zorlama yoktur. Doğru yol, sapıklıktan, hak batıldan ayrılıp belli olmuştur. Artık kim tağutu reddedip Allah'a iman ederse, işte o, kopması mümkün olmayan en sağlam tutamağa yapışmıştır. Allah her şeyi işitir, bilir.
--spoiler--
kimse namaz kılmadığı için kafir olmaz. ama şeriat hükümlerini red etmek kafirliktir. yani bu konu için söylememiz gerekirse "namaz kılmak şart değil" derseniz kafir olursunuz. namaz şart ama yapamıyorum derseniz günahkar olursunuz. allah ister affeder, ister cehenneme koyar. böyle insanlara insanların hüküm vermesi kendini allah'a şirk koymak olur. allah'ın affetme ihtimali varken kullar onun yerine ceza kesemez.

insanlar müslüman olduğunu "gizlemesi için bir sebep olmadıkça" gizleyemez. müslüman yaptıklarıyla ve söylemleriyle ne olduğunu göstermek zorundadır. bunu söylemeyen, yaptıklarıyla göstermeyene kafir gibi muamele edilir. bunlar benim sözlerim değil bin yıldan fazladır alimlerin söyledikleridir.

yöneticiler için durum çok daha farklıdır. müslümanların yönetimine aday olan bir kişinin dini de önemlidir. çünkü müslüman birinin yönetmediği ülke darul harp sayılır. o ülkede cuma namazı bile kılınmaz. bunları inkar edene de kafir denir. bunu söylüyorum ki laf olsun, eleştiri olsun diye konuşanlar günaha girmesin. günaha girmekten korkmayanlar ise istediği kadar taş atabilir veya eksi verebilir.
çoğu aleviler namaz kılazlar. cem evlerinde zikir çekerler. yanlış adama yanlış soru sormamak gerektir.
namaz kılıp kılmayacağı onun bileceği iştir. bir insanın onun inançlarına göre yargılanması zaten başlı başına büyük bir rezilliktir.

sayın kemal kılıçdaroğlu'nun 5 vakit namaz kılmaması onun bu ülke için iyi şeyler yapamayacağı anlamına gelmez. yalancı veya hırsız olduğunu da göstermez.

akp hükümetinin mensupları acaba 5 vakit namaz kılıyorlar mı? hadi kılıyor olsunlar.. dini inancına göre yargı yapan insanlara ne yararları oldu? türkiye akp iktidarı boyunca hangi yönden ilerledi? ya da söyle sormak gerekir, akp neyi iyi yaptı?

ekonomi mi? işsizlik hiç olmadığı kadar düşük seviyede.. dış borç aldı yürüdü ancak ülke ekonomisinde hiçbir zaman düzelme olmadı. sevgi, dostuk, kardeşlik? evet, bugüne kadar yıllarca dış baskıların altında olmasına rağmen kürt sorunu bu kadar kutuplaşacak büyük değildi. din mi? yıllarca misyoner eğitimi verilen ve bu yüzden kapalı kalan ruhban okullarını açmaya çalışıldı.. tek müslüman onlarmış gibi davranıldı, halk dinden soğutuldu. insanlar dini ibadetlerini yapmaktan çekinir oldular. oldukça eminim ki akp hümütei ülkeyi satmaya-bölmeye başlamadan önce kimsenin ağzında "ateist" kelimesi yoktu. hamdolsun onlar sayesinde rteciler akp yi desteklemeyenleri kendini bilmezce ateistlikle suçladı.

ne olursa olsun kemal kılıçdaroğlu bu ülke için akp nin 8 yılda beceremediği herşeyi 2 yılda başarabilir. isterse kedi kessin, kanını içsin size ne? senin dinine karışmayacak, ki karışamaz zaten. milli gelirin artacak, çocukların gayri müslümanların sahip olduğu bankalarda değil bizim kültürümüzün değerlerini taşıyan kimselerin kurumlarında çalışacak. sen dini ibadetini daha iyi koşullarda, işi gücü düşünmeden, kafan rahat bir şekilde yapabileceksin.

çok mu zor bunları düşünmek? yada kabullenmek?

(bkz: daha basit anlatamıyorum)
aynı mekanda kılsa, beş vakit kıble sormazsa birşey biliyorum.
tayyip erdoğan kılıyorda noluyor?
bende kılmıyorum, bana niye kimse başlık açmıyor. (bkz: bende isterim)