bugün

artık olması gerekendir. ülkedeki herkes birbiriyle kavga halinde, ortaya çıkan durum koca bir çöplükten ibaret.

tamam akp - ak parti en güçlü, en iyi, en ...
evet chp'yi atatürk kurdu, cumhuriyet, laiklik vs.
tamam solcu, sağcı...

artık yetmedi mi?

tartış tartış, bu konunun sonu geleceğini mi düşünüyorsunuz. bir taraf buna dur demeli artık.
kavgayla çözüm üretilmez. ancak ve ancak ortaya çıkıp yapabildiklerimizi göstermekle bir şeyleri değiştirebiliriz. şu mesajı görüpte hala internette düşünceler ve fikirlerle kavga eden adam, biraz kendine baksın. hangi taraftan, ne olursanız olun o yoldan hiç bir yere varamayacaksınız.

anlamı yok, kavga etmek istiyorsanız açık açık sokakta gider bunu yaparsınız,
yok kavga etmek istemiyor, fikirlerinin dinlenmesini ve anlaşılmasını istiyorsanız, fikirlerinizi anlatabilecek eserler ortaya koyarsınız.
ekonomi kötü, türkiye bir boka yaramıyorsa, ekonomiyi düzeltmek için çabalamalıyız.
birileri cahilse, bazılarının tabiriyle çomarsa, cahilliği silmek için çabalamalıyız.

kavga ederek, laf çarparak, orasına burasına sokarak bunu değiştiremezsiniz arkadaşlar. gerçek çözümlere ihtiyacımız var!
Bir an ders çalışmaya engel iç sesleri bastırıp masanın başına oturmanın formülünü verecek sandım itiraf ediyorum.
başlığı yanlış saatte açtığım gerçeğini düşündürtür.
(bkz: Gece gece icat çıkarma)

Gündüz hortlat, tartışalım etraflıca.
Sorunları cozmemenin de bir sorun çözme yöntemi olduğunu kabullenmek gerekiyor.

Mesela şeyh sait ayaklanmasını düşünelim.

Ingiltere musul konusunu lehine çözemeyecekti. Masaya oturmak yerine once istediği şartların istisnasız kabul edilmesini garanti edecek ortamı hazırladı. isyanı çıkarıp şartların olgunlaşmasını bekledi ve bugün biz musul da bizimdi diye millete gaz veriyoruz.

Diyeceğim reel politika temenniler ile değil güçle işliyor. Hepimizin el ele tutuşup şirinler gibi halka olduğu anaokulu çocukları gibi şarkı söyleyip etrafında döndüğü bir dünya olsun kim istemez ama öyle bir dünya yok.
sorunları çözmemek, siyasilerin elinde araç oldukları sürece bir işe yarayabilir. ülkemizin şuanki siyasileri zannımca zaten birbirimize girmemizi istiyorlar.

bizim için çözümün sorunları çözmekten yana olduğunu düşünüyorum, çünkü ilerlememiz gerekiyor.
Ben kavga etmem. Söyleyeceğimi söylerim. Sonra onlar düşünsün.
bu saatte de gitmedi, demekki insanlar kavga etmeyi seviyorlar.